ადვოკატ ვლადიმერ გამრეკელაშვილის დახმარებით, დევნილმა მოქალაქემ სასამართლოში დავა მოიგო
იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატის, ვლადიმერ გამრეკელაშვილის, ძალისხმევით, ცხინვალის რეგიონიდან დევნილმა გ.რ.–მ პირველი ინსტანციის სასამართლოში მოიგო ეკონომიკის სამინისტროსა და პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან არსებული დავა, რომელიც საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილებას ეხებოდა.
გ.რ.–ის ოჯახმა მშობლიური მხარე 2008 წელს, რუსეთის აგრესიის შედეგად დატოვა. მოგვიანებით, 2012 წელს, პრეზიდენტის განკარგულებისა და ეკონომიკის სამინისტროსთან დადებული ნასყიდობის ხელშეკრულების საფუძველზე, გ.რ.–ის მამას, ჯ.რ.–ს, ოჯახის წევრთა საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პირობით, სიმბოლურ ფასად გადაეცა სახელმწიფოს კუთვნილი უძრავი ქონება.
აღნიშნული ხელშეკრულებიდან გამომდინარე, გ.რ., როგორც ჯ.რ.–ის ოჯახის წევრი, ითვლებოდა საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილებულ დევნილად, თუმცა, რეალურად, გ.რ. მშობლებთან არ ცხოვრებდა, შესაბამისად, იგი თავს მიიჩნევდა უფლებამოსილად, სახელმწიფოსგან საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილება მოეთხოვა.
დევნილთა სამინისტრომ უარი განაცხადა გ.რ.–ის ამოღებაზე საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილებული დევნილების სიიდან. ამიტომ, გ.რ.–მ კონსულტაციისთვის იურიდიული დახმარების სამსახურს მიმართა.
თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატმა, ვლადიმერ გამრეკელაშვილმა, ყურადღებით შეისწავლა საქმის მასალები და შეადგენა სარჩელი, რომლითაც მოითხოვა პრეზიდენტის 2012 წლის განკარგულებისა და იმავე წელს ეკონომიკის სამინისტროსთან დადებული ნასყიდობის ხელშეკრულების ბათილად ცნობა (გ.რ.–ის ნაწილში). აღნიშნული სამართლებრივი აქტების ბათილად ცნობის საფუძველი უნდა გამხდარიყო ის გარემოება, რომ ნასყიდობის ხელშეკრულება კანონმდებლობის მოთხოვნათა დარღვევით გაფორმდა. კერძოდ, ჯ.რ.–ის ოჯახისთვის სახელმწიფო ქონების გადაცემის პროცესში, აუცილებელი იყო გ.რ.–ის თანხმობის მოპოვება, რაც არ მომხდარა.
საბოლოოდ, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა გ.რ.–ის სარჩელი და ნაწილობრივ ბათილად ცნო სადავო ადმინისტრაციული აქტები. შესაბამისად, გ.რ.–ს გაუჩნდა კანონიერი საფუძველი, სახელმწიფოსგან საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილება მოეთხოვა.

With effort of the LAS Tbilisi Bureau lawyer, Vladimer Gamrekelashvili, G.R. who was from Tskhinvali Region, could win the dispute regarding the granting of accommodation against the Ministry of Economy and the Administration of President.
The parents of G.R. had to leave their native region in 2008 after the Russian aggression. Later, in 2012, on the basis of the Presidential order and purchase agreement signed with the Ministry of Economy, the state granted the father of G.R. – J.R. the accommodation at symbolic price with the condition to provide members of his family with living space.
According to this agreement, G.R., as a member of J.R.’s family, was deemed to have accommodation. However, in fact, G.R. did not live with his parents. Because of this, he thought he had right to demand accommodation from the state.
The Ministry of IDPs refused to remove G.R. from the list of people who had already received accommodation. That’s why G.R. addressed Legal Aid Service for consultation.
The LAS Tbilisi Bureau lawyer, Vladimer Gamrekelashvili, studied case materials and drafted lawsuit and demanded annulment of the 2012 President’s order and the 2012 purchase agreement with the Ministry of Economy. The ground for the annulment of these legal acts would become the circumstance that the purchase agreement was signed with violation of the legislation. Namely, the state property should have been granted to J.R.’s family with the consent of G.R. which did not happen.
Finally, Tbilisi City Court satisfied the lawsuit of G.R. and partially recognized these legal acts null and void. Accordingly, this created a legal ground for G.R. to demand accommodation from the state.