გადახდისუუნარო პირი არის სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული ოჯახის წევრი, რომლის სოციალურ-ეკონომიკური მაჩვენებელი განსაზღვრულია საქართველოს მთავრობის №424 დადგენილებით. აღნიშნული დადგენილების თანახმად:
- გადახდისუუნაროდ ითვლება სოციალურად დაუცველი პირი, რომლის სარეიტინგო ქულა შეადგენს 70 000 ან ნაკლებს;
- გარდა ამისა, გადახდისუუნაროდ ასევე ითვლება 100 000 ან ნაკლები ქულის მქონე სოცილაურად დაუცველი, რომელიც მიეკუთვნება შემდეგი კატეგორიებიდან ერთ-ერთს:
- მრავალშვილიანი ოჯახის წევრი, რომელსაც ჰყავს 3 ან მეტი 18 წელს მიუღწეველი ბავშვი;
- ომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანი;
- 18 წლამდე ასაკის შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირი;
- მკვეთრად ან მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე სრულწლოვანი პირი;
- მკვეთრად, მნიშვნელოვანად ან ზომიერად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირი, თუ შესაძლებლობის შეზღუდვა მიმდინარეობს ბავშვობიდან;
- 18 წლამდე ასაკის დედ-მამით ობოლი ბავშვი;
- რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესიის შედეგად იძულებით გადაადგილებული პირი.
იურიდიული დახმარება „სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში“ არარეგისტრირებული პირებისათვის
განსაკუთრებულ შემთხვევებში, იურიდიული დახმარება შეიძლება გაეწიოს იმ პირსაც, რომელიც არ არის რეგისტრირებული სოციალურად დაუცველთა ბაზაში, მაგრამ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობიდან გამომდინარე თვითონ ვერ გასწევს საადვოკატო მომსახურებასთან დაკავშირებულ ხარჯებს. აღნიშნული საკითხი რეგულირდება იურიდიული დახმარების საბჭოს 2015 წლის 9 სექტემბრის №27 გადაწყვეტილებით და ვრცელდება შემდეგი კატეგორიების პირებზე:
- პირები, რომლებიც წარსულში აკმაყოფილებდნენ გადახდისუუნარობის კრიტერიუმებს და მათი მონაცემები მოიპოვება სოციალურად დაუცველთა ბაზის არქივში;
- პირები, რომელთა მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა დადასტურებულია ადგილობრივი თვითმმართველობის მიერ გაცემული ცნობებით;
- მძიმე და განუკურნებული სენით დაავადებული პირები;
- მარტოხელა დედა, რომელსაც ჰყავს არასრულწლოვანი შვილები;
- პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებული პირი;
- ასაკით პენსიონერი;
- იურიდიული დახმარების სამსახურში დასაქმებული ადვოკატი/ადვოკატის ოჯახის წევრი/ახლო ნათესავი;
- მარჩენალდაკარგული ოჯახის წევრი;
- სსიპ „დანაშაულის პრევენციის ცენტრის“ ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციის პროგრამის ბენეფიციარი;

Неплатежеспособным лицом – является член семьи, которая зарегистрирована в единой базе данных социально незащищенных семей, чье социально-экономические показатели определяются постановлением №424 Правительства Грузии. В соответствии с этим постановлением:
- Неплатежеспособным считается социально незащищенное лицо,чей рейтинговый балл составляет 70 тысяч или менее;
- Неплатежеспособным так же считается социально незащищенное лицо, чей рейтинговый балл составляет 100 тысяч или менее, и одновременно относится к одной из нижеследующих категорий:
- Член многодетной семьи, имеющей троих или более детей в возросте до 18 лет;
- Ветеран войны или вооруженных сил;
- Лицо в возрасте до 18 лет с ограниченными возможностями;
- Лицо, достигшее совершеннолетия и имеющее статус лица с явными или значительно ограниченными возможностями;
- Лицо, имеющее статус лица с явными, значительно или умеренно ограниченными возможностями, если его возможности ограничены с детского возраста;
- Несовершеннолетний сирота, лишенный обоих родителей;
- Лицо, вынужденно перемещенное вследствие вооруженной агрессии, осуществленной против Грузии Российской Федерацией.
Юридическая помощь для лиц, не состоящих в базе данных социально незащищенных лиц
В особых случаях, общественный адвокат может быть назначен тому лицу, которое не зарегистрировано в базе социально незащищенных, но исходя из тяжелого социально-экономического положения не в состоянии самостоятельно оплатить адвокатские услуги. Это регулируется решением №27 Совета Юридической Помощи от 9 сентября 2015 года.