თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს მიმართა სომალის რესპუბლიკის მოქალაქე ქალმა ი.მ.დ.-მ, რომელმაც განაცხადა, რომ ცამეტი წლის იყო, როცა ოჯახთან ერთად სომალიდან საცხოვრებლად წავიდა საუდის არაბეთში, სადაც 2003 წელს იძულებით გაათხოვეს.
2014 წელს, ის და მისი მეუღლე დაბრუნდნენ სომალიში. მისმა მეუღლემ მუშაობა დაიწყო მოგადიშოში, პოლიციის განყოფილებაში. ამის შემდგომ, ტერორისტული დაჯგუფება "ალ შაბააბის" წევრების მიერ დაიწყო მუქარები მისი მეუღლის მიმართ, მას სთხოვდნენ წამოსულიყო პოლიციიდან, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოკლავდნენ. ი.მ.დ.-ს მეუღლე არ დაემორჩილა ტერორისტების მოთხოვნებს და რამდენიმე თვის შემდეგ, სამწუხაროდ,მოკლეს.
ამის შემდეგ, "ალ შაბააბის" წევრების მხრიდან ზეწოლა გაგრძელდა ი.მ.დ.-ს მიმართ - ისინი ქალისგან ითხოვდნენ მათი ორგანიზაციის ერთ-ერთ წევრზე დაქორწინებას, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ემუქრებოდნენ შვილების წართმევით.
გაუსაძლისი მდგომარეობის გამო ბენეფიციარი იძულებული იყო დაეტოვებინა სომალი. იგი 2016 წელს დუბაიში, ხოლო 2017 წლის დასაწყისში კი, საქართველოში ჩამოვიდა და თავშესაფარი მოითხოვა. თუმცა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ მას უარი უთხრა საქართველოში ლტოლვილის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭებაზე.
საზოგადოებრივმა ადვოკატმა გიორგი შერმადინმა ი.მ.დ.-ს შეუდგინა სარჩელი, გაუწია სასამართლო წარმომადგენლობა. მან მოითხოვა სადავო ინდ. აქტის ბათილობა და მოპასუხის დავალდებულება ახალი ინდივიდუალური აქტის გამოცემით, მოსარჩელის დაკმაყოფილება.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის მოთხოვნა: სადავო საკითხის გადაუწყვეტლად ბათილად იქნა ცნობილი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს 2017 წლის 29 დეკემბრის შეტყობინება და დაავალა სამინისტროს საქმის მნიშვნელობის მქონე გარემოებების შესწავლისა და გამოკვლევის შემდეგ, კანონით დადგენილ ვადაში ახალი ინდ. აქტის გამოცემა სადავო საკითხთან დაკავშირებით.

Woman from Somalia Got Chance of Receiving Asylum
The woman from Somalia – I.M.D. applied to the Tbilisi Legal Aid Bureau for assistance. According to her, she was 13 years old when she moved to Saudi Arabia together with her family. In 2003, she was forced to get married.
In 2004, she returned to Somalia together with her husband. The latter found work in the police station of Mogadishu. Later, the terrorist organization Al-Shabab started sending threats to him demanding to leave his job. Otherwise, the terrorists would kill him. The husband of I.M.D. did not act according to their demand. Unfortunately, after several months, he was killed.
Later the armed group started to persecute I.M.D. They demanded from the woman to marry to one of the members of the terrorist organizations. Otherwise they threatened to take the children from her.
Because of the unbearable situation, I.M.D. was forced to leave the country. In 2016, she moved to Dubai, in 2017 she arrived in Georgia and applied for the asylum. Then Ministry of Internally Displaced Persons, Accommodation and Refugees refused to grant her refugee or humanitarian status.
The public attorney Giorgi Shermadini drafted a lawsuit for I.M.D. and represented her interests at court. He demanded the annulment of the individual legal act of the Ministry and issuing a new act of the same type.
Tbilisi City Court partially satisfied the demand of the defense party. The judge annulled the decision of the Ministry dated December 29, 2017 and obliged the administrative body to study and examine new circumstances of the case and then to issue a new individual administrative legal act in the term prescribed by the law.