ფოთის იურიდიული დახმარების ბიურო
მიმდინარე წლის 22 ნოემბერს ფოთის საქალაქო სასამართლოში გაიმართა იმიტირებული სასამართლო პროცესი ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობით. პროცესზე  მხარეებს და  ნაფიც მსაჯულებს  წარმოადგენდნენ  გიორგი ჭყონდიდელის სახელობის ქალაქ ფოთის #7 საჯარო სკოლის-ის მე-11-12 კლასის მოსწავლეები.
დამსწრე საზოგადოებას  სიტყვით მიმართა ფოთის იურიიდული დახმარების ბიუროს უფროსმა ნათია ბოჯგუამ,ასევე ქალაქ ფოთის #7 საჯარო სკოლის დირექტორმა ნინო მორგოშიამ და პედაგოგმა მაკა ბულუხიამ, რომლის ინიციატივითაც მიმდინარეობდა სამუშაო პროცესი იმიტირებული სასამართლოს ჩასატარებლად.
თითქმის ორი თვის განმავლობაში, ღონისძიების მომზადებაში  მონაწილეობდნენ ფოთის ბიუროს უფროსი ნათია ბოჯგუა, სისხლის სამართლის ადვოკატები - ზაზა კვირკველია, დავით გოგუა, ცირა ჯავახიშვილი, ქეთევან გვაზავა და ფოთის #7 საჯარო სკოლის დირექცია და ადმინისტრაცია. ფოთის საქალაქო სასამართლოში  იმიტირებული სასამართლო პროცესი შედგა ამავე   სასამართლოს ხელშეწყობით.
\აღსანიშნავია, ის რომ ადვოკატების  უანგარო შრომისა და პროფესიონალიზმის შედეგი იყო ის, რაც სასამართლო დარბაზში ქალაქ ფოთის #7 საჯარო სკოლის მე-11 და მე-12 კლასების მოსწავლეებმა  წარადგინეს მაღალ დონეზე - როლის გათავისება, მეტყველება, მანერა, ლექსიკა, დამაჯერებლობა და რაც მთავარია მიზნის - სწავლებისთვის არაფორმალური განათლებით სამართლის სფეროში ცნობიერების ამაღლება.
იმიტირებული სასამართლო პროცესი გამოირჩეოდა მონაწილეთა აქტიურობითა და დიდი ინტერესით.
მხარეების მიერ წარმოდგენილ იქნა შესავალი და დასკვნითი სიტყვები, დაკითხულ იქნა მოწმეები, ორივე მხარე ცდილობდა დაერწმუნებინათ ნაფიცი მსაჯულები თავიანთ სიმართლეში.
საბოლოოდ ნაფიცმა მსაჯულებმა ხმათა უმრავლესობით მიიღეს გამამტყუნებელი ვერდიქტი. იმიტირებულ სასამართლო პროცესს ესწრებოდნენ მე-7 საჯარო სკოლის პედაგოგები, დაინტერესებული საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეები, ასევე მათი მშობლები

Poti Legal Aid Bureau
Trial  with Jury Participation Students in grades 11–12 of  Poti Public School #7, named after Giorgi Chkondideli, served as both parties and jurors throughout the trial. The audience was addressed by Natia Bojgua, the head of  Poti Legal Aid Bureau, Nino Morgoshia, the Director of Poti Public School #7, and Maka Bulukhia, a teacher,  who initiated the process of holding a moot court. Natia Bojgua, the head of  Poti Bureau, criminal attorneys Zaza Kvirkvelia, Davit Gogua, Tsira Javakhishvili, and Ketevan Gvazava, as well as the administration and management of Poti Public School #7, worked for about two months to prepare the event.
With the assistance of the same court, a moot   trial was conducted at Poti City Court. Notably, the outcome of the lawyers' selfless efforts and professionalism was what the 11th and 12th grade students at Poti Public School #7 demonstrated at a high level in the courtroom: role-playing, speech, mannerisms, specific professional vocabulary, persuasiveness, that, above all, served the teaching objective- to increase public awareness of the legal profession through informal education.
The moot  court  was distinguished by the activity and great interest of the participants.  Both sides attempted to persuade the jury of their veracity by questioning witnesses, presenting opening and closing speeches. The jury ultimately returned a guilty verdict by a majority vote.
Teachers from Public School No. 7 as well as interested elementary and secondary school pupils and their parents attended the simulated trial. The meeting was held as part  of the  government commitments for the year of 2024.