17 მაისს, აბაშაში, იურიდიული დახმარების სამსახურის ორგანიზებით და ევროპის საბჭოს (COE) დახმარებით, გაიმართა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელშიც განზრახ მკვლელობით ჩადენილ საქმეში, „ნაფიცი მსაჯულები“ განიხილავდნენ. ბრალდებისა და დაცვის მხარეს მხარეს იურიდიული დახმარების სამსახურის წარმომადგენლები განასახიერებდნენ, ხოლო „ნაფიც მსაჯულთა" შემადგენლობა დაკომპლექტებული იყო აბაშაში მცხოვრები ახალგაზრდებით, მათ შორის - უფროსკლასელებით.
აბაშელმა ახალგაზრდებმა ყურადღებით მოუსმინეს ორივე მხარეს, დასვეს შეკითხვები, ბევრი იმსჯელეს ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილ მტკიცებულებებზე და საბოლოოდ, შესაბამისი ვერდიქტიც გამოიტანეს.
„ნაფიც მსაჯულთა“ როლში მყოფი ახალგაზრდების აბსოლუტური უმრავლესობა პირველად დაესწრო სასამართლო პროცესს. მიმდინარე საქმე მათთვის ძალზე საინტერესო აღმოჩნდა და განხილვაში მონაწილეობით უდიდესი გამოცდილება შეიძინეს. შესაბამისად, თუ ოდესმე მართლაც მოუწევთ მონაწილეობა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო პროცესში, აღნიშნული გამოცდილება ძალიან გამოადგებათ.
აღსანიშნავია, რომ ნაფიც მსაჯულთა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელშიც მსაჯულები და პროცესის დამსწრეები ამა თუ იმ რეგიონის მოსახლეობა უნდა იყოს, მიზნად ისახავს მოსახლეობის. სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლებას და პოტენციურ მომზადებას ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო პროცესებში რეალური მონაწილეობის მისაღებად.
ღონისძიება განხორციელდა იურიდიული დახმარების სამსახურის სამართლებრივი ცნობიერების ასამაღლებელი საინფორმაციო კამპანიის - მოძრაობა "ვაქციოთ კანონი ყველასათვის ხელმისაწვდომი" ფარგლებში მიმდინარე პროექტის "იცოდე შენი უფლება 18 წლამდე" ეგიდით.

The mock trial was held in Abasha on May 17, organized by the Legal Aid Service and assisted by the Council of Europe (COE), in which a case of premeditated murder was considered by "jurors". The prosecution and the defense were represented by the Legal Aid Service staff, while the jury was composed of young people living in Abasha, with  high school students included.
The youth from Abasha  listened carefully to both sides, asked questions, discussed a lot on  the evidence presented by the prosecution, and finally, came up with the relevant verdict.
The vast majority of the young people in the role of "jurors" attended the trial for the first time. The current case turned out to be very interesting for the youth  and they gained a lot of experience by participating in the discussion.Consequently if they  ever really have to participate in a jury trial, the above experience will be very helpful for the attendees.
It should be noted that the jury mock trial in which the jurors and the participants have to be the local population, aims at raising the legal awareness of the locals and potentially praparing them for real participation in jusy trials.
⭕ The event was organized as part of the Legal Aid Service  legal awareness campaign – the "Make the Law Accessible to All" movement,under the agis of the project “Know Your Rights Under 18.”