2025 წლის 9 და 16 მაისს, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართლისა და საჯარო მმართველობის დეპარტამენტში სასწავლო კურსი ,,ადვოკატი სისხლის სამართლის პროცესში“ დასრულდა იმიტირებული სასამართლო პროცესის ჩატარებით. აღნიშნულ სასწავლო კურსს უძღვებოდა პროფესორი ომარ ფარტენაძე. ნაფიც მსაჯულთა შემადგენლობა შერჩეულ იქნა მხარეების მიერ კანონის თანახმად სხვა სპეციალობის სტუდენტებისაგან.
მოსამართლედ მიწვეული იყო, ამავე უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული, სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის აჭარის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი თორნიკე ცივაძე, რომელიც კვალიფიციურად გაუძღვა პროცესს.
მხარეთა შესავალი სიტყვის, მტკიცებულებათა გამოკვლევის, დასკვნითი სიტყვის და ბრალდებულის საბოლოო სიტყვის შემდეგ დადგა ლოგიკური შედეგი (ნაფიც მსაჯულთა ვერდიქტი).
იმიტირებული სასამართლო პროცესი ეხმარება სტუდენტს მიღებული თეორიული ცოდნის პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებში გადატანაში. მსგავსი იმიტირებული პროცესი ტარდება ყოველწლიურად, რაც დიდ ინტერესს იწვევს სტუდენტებში.

On May 9 and 16, 2025, the training course “Lawyer in Criminal Procedure” at the Department of Law and Public Administration of Batumi Shota Rustaveli State University was concluded with a moot court. The training course was led by Professor Omar Partenadze. The jury was selected by the parties from students of other specialties in accordance with the law.
Tornike Tsivadze, a lawyer at the LEPL Legal Aid Service (LAS) Ajara Legal Aid Bureau and a graduate of the same university, received an invitation to be a judge. A logical conclusion (the jury verdict) was reached following the parties' opening statements, the evidence analysis, the closing speech, and concluding remarks of the accused. The moot court facilitates the student's conversion of acquired theoretical knowledge into useful abilities. Similar moot courts are held annually, which arouses great interest among students.