იურიდიული დახმარების სამსახურში საზოგადოებრივი ადვოკატის თანამდებობაზე დასასაქმებლად კანდიდატს უნდა ჰქონდეს იურისტად ან ადვოკატად მუშაობის არანაკლებ 1-წლიანი სამუშაო გამოცდილება და ფლობდეს საადვოკატო საქმიანობის უფლების დამადასტურებელ მოწმობას (შესაბამისი სპეციალიზაციით).
იურიდიული დახმარების სამსახურში საზოგადოებრივი ადვოკატის შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესი და პირობები, განისაზღვრება „საჯარო სამსახურში კონკურსის ჩატარების წესის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილებით.
კონკურსი ცხადდება საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ ადმინისტრირებულ ვებგვერდზე. დაინტერესებულმა პირებმა თვალი უნდა ადევნონ აღნიშნულ საიტს და კონკურსის გამოცხადების შემდეგ ვაკანტური პოზიციის დასაკავებლად კონკურსში მონაწილეობისათვის განაცხადი უნდა გამოგზავნონ მხოლოდ ელექტრონულად, საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ ადმინისტრირებული ვებგვერდის მეშვეობით.
კანდიდატს კონკურსში მონაწილეობისათვის განაცხადის წარსადგენად ეძლევა კონკურსის გამოცხადების დღიდან არანაკლებ 10 სამუშაო დღის ვადა.
კონკურსის ეტაპებია:
ა) კონკურსში მონაწილეობისათვის წარდგენილი განაცხადების ძირითად ფორმალურ მოთხოვნებთან შესაბამისობის დადგენა;

A candidate applying for a vacancy of a lawyer in Legal Aid Service should have at least 1 year experience of working as a jurist or lawyer and be holder of lawyers’ license (relevant specialization)
Terms and conditions for holding the competition of the public defender are defined by government decree for holding competitions in public service.
The competition is announced on administrative webpage of Public Service Bureau. Interested parties must follow the webpage and upon announcement of the competition send applications only electronically, through the webpage administered by public service bureau.
The candidate shall be given no less than 10 days for filing the application for the participation in the competition.
Stages of the competition are:
A) Establishing the compliance of the application with formal requirements for participation in the competition