საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ IDFI–ის ყოვეწლიური ანგარიშის მიხედვით, იურიდიული დახმარების სამსახური, ბოლო ექვსი წლის მანძილზე, უკვე მეოთხედ დასახელდა ერთ–ერთ ყველაზე ანგარიშვალდებულ და გამჭვირვალე საჯარო დაწესებულებად. IDFI–ის მორიგი ანგარიშის პრეზენტაცია დღეს გაიმართა და მას სახელმწიფო, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასევე მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
2016 წელს IDFI-ის მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგებით, იურიდიული დახმარების სამსახური მოხვდა იმ საჯარო უწყებებს შორის, რომლებმაც საჯარო ინფორმაციის 100%-იანი ხელმისაწვდომობა უზრუველყვეს. გამჭვირვალობის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფისათვის, IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორს, მელიტონ ბენიძეს დღეს სპეციალური ჯილდო გადასცა.
IDFI საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და საჯარო უწყებების ანგარიშვალდებულების რეგულარულ და მასშტაბურ მონიტორინგს 2010 წლიდან, ფონდ ,,ღია საზოგადოება - საქრთველოს’’ მხარდაჭერით ახორციელებს.

В ежегодном докладе IDFI о состоянии досупности публичной информации в стране Служба Юридической Помощи в четвёртый раз за последние шесть лет признана одной из самых прозрачных государственных учреждений. Презентация доклада прошла сегодня собрав представителей государственных, международных и неправительственных организаций.
В результате мониторинга проведенного IDFI в 2016 году, Служба Юридической Помощи попала в список учреждений, обеспечивших 100%-ую доступность публичной информации. За столь высокий показатель, директор IDFI – Георгий Клдиашвили вручил директору Службы Юридической Помощи – Мелитону Бенидзе специальную награду.
IDFI, при поддержке Фонда «Открытое общество - Грузия», проводит масштабный и регулярный мониторинг доступности публичной информации и уровня отчетности государственных учреждений с 2010 года.