სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის პასუხი ევროპის ადვოკატთა ასოციაციებისა და სამართლის საზოგადოებების საბჭოს პრეზიდენტს ანტონინ მოკრის – მის მიერ „საზოგადოებრივი ადვოკატების შეფასების წესსა და კრიტერიუმებთან დაკავშირებით“ 2018 წლის 10 სექტემბერს გავრცელებული განცხადების გამო:
ძვირფასო ბატონო მოკრი,
გვსურს გამოვეხმაუროთ თქვენს 2018 წლის 10 სექტემბრის წერილს, რომელიც საქართველოს იურიდიული დახმარების სამსახურის ხარისხის შეფასების სისტემას ეხებოდა. CCBE–ის იურიდიული დახმარების სამსახურთან არ ჰქონია კომუნიკაცია აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით. სამსახური არც წერილის ადრესატი ყოფილა. ვინაიდან წერილი სწორედ ამ სამსახურს ეხება, საჭიროდ ჩავთვალეთ გაგიზიაროთ ჩვენი მოსაზრებები. გარდა ამისა, CCBE–ის წერილის შინაარსი გვაფიქრებინებს, რომ, შესაძლოა, წერილზე მუშობის პროცესში არ ფლობდით სრულყოფილ ინფორმაციას შეფასების სისტემის თაობაზე, კერძოდ, ხელთ არ გქონდათ სამსახურის შეფასების სისტემის მარეგულირებელი დოკუმენტაცია.
მნიშვნელოვანია აქვე მოგახსენოთ, რომ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია სრულად იყო ჩართული ზემოაღნიშნული დოკუმენტის შემუშავების პროცესში, რომელიც იურიდიული დახმარების საბჭომ 2016 წლის 2 მარტს ერთხმად დაამტკიცა. იურიდიული დახმარების საბჭოში კი ადვოკატთა ასოციაცია მისი აღმასრულებელი საბჭოს მიერ წარდგენილი სამი ადვოკატით არის წარმოდგენილი.
რაც შეეხება საკუთრივ ხარისხის შეფასების ქართულ მოდელს, ის ეფუძნება ე.წ. Peer Review-ს შეფასების სისტემას, რომელიც 2002 წელს, ინგლისსა და უელსში, შეიმუშავა ბრიტანელმა პროფესორმა ავრომ შერმა, ხოლო პროფესორმა ალან პატერსონმა მსგავსი პროგრამა შექმნა შოტლანდიაში, რომელიც 2005 წლიდან წარმატებით მუშაობს. როგორც მოგეხსენებათ, დიდი ბრიტანეთი CCBE-ს ერთ–ერთი გამორჩეული წევრია, რომელიც აქტიურად უჭერს მხარს სხვა ქვეყნებს და თანამშრომლობს მათთან ხარისხის შეფასების სისტემის დანერგვის მიმართულებით.
იმის გათვალისწინებით, რომ საადვოკატო პროფესიის ეთიკის ნორმებისა და პრინციპების უზრუნველყოფა სამსახურისა და საბჭოსათვის უპირობო ღირებულებაა, სწორედ Peer Review-ს მოდელს მიენიჭა უპირატესობა. ის ითვალისწინებს ადვოკატთა საქმიანობის ხარისხის შეფასებას სწორედ კოლეგა ადვოკატების მიერ, კონფიდენციალობის სრული დაცვით/ბოჭვით, ასევე ხარისხის უზრუნველყოფასა და მის გაუმჯობესებაზეა ორიენტირებული. იურიდიული დახმარების სამსახურისთვის ხარისხის შეფასების სისტემის არსებობა ბენეფიციარებისათვის (საქართველოს სოციალურად დაუცველი მოსახლეობისთვის) კვალიფიციური იურიდიული მომსახურების მიწოდების გარანტიაა.
აქვე გვსურს გაცნობოთ იმ საერთაშორისო პლატფორმის შესახებ, რომელიც საშუალებას მოგვცემს უფრო ვრცლად და არსებითად განვიხილოთ ხარისხის შეფასებასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხები. კერძოდ, სურვილი გვაქვს გაგიზიაროთ, რომ მიმდინარე წლის 13–15 ნოემბერს, თბილისში, გაიმართება „სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების სისტემაში იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობის შესახებ მესამე საერთაშორისო კონფერენცია“. კონფერენციას დაესწრება 70 ქვეყნის 300–მდე წარმომადგენელი, რომლებიც ჩართულნი არიან უფასო იურიდიული დახმარების მიწოდების პროცესში. სხვა აქტუალურ თემებთან ერთად, კონფერენციაზე განხილული იქნება იურიდიული დახმარების სისტემის შექმნისა და რეფორმირების საუკეთესო გამოცდილება და პრაქტიკული გამოწვევები, იურიდიულ დახმარებაზე ადრეული წვდომის გზები და ბარიერები. აქვე მსჯელობა წარიმართება იურიდიული დახმარების მომსახურების ხარისხის შეფასებისა და გაუმჯობესების საუკეთესო გამოცდილებების თაობაზე. მოხარული ვიქნებით, თუ სურვილს გამოთქვამთ მონაწილეობა მიიღოთ აღნიშნულ ღონისძიებაში. ოფიციალურ მოსაწვევს მიიღებთ დამატებითი ელექტრონული ფოსტის საშუალებით.

The Council of Bars and Law Societies of Europe (“CCBE”)
We would like to respond to your letter dated September 10, 2018 regarding quality assurance system of Legal Aid Service of Georgia (“the Service”, “LAS”). CCBE has not communicated with the Service on the above-mentioned issue. LAS was not among addressees of the letter either. Since the letter concerned Legal Aid Service, we deem it necessary to share our opinions on that. Moreover, the content of the CCBE letter makes us doubt that you might not have comprehensive information about the quality assurance system, namely, we assume you lacked the LAS document regulating quality assurance.
First of all, it is important to note that Georgian Bar Association (“GBA”) was fully involved in elaboration of the quality assurance regulatory document which was unanimously approved by Legal Aid Council on March 2, 2016. Georgian Bar Association is represented in the Council by three lawyers nominated by the GBA Executive Board.
As for the Georgian model of the quality assurance system, it was developed on the basis of so called “Peer Review” methodology, which was created by Mr. Avrom Sherr (Director Emeritus, Institute of Advanced Legal Studies University of London) for England and Wales in 2002. The similar system was elaborated by Alan Patterson (Director, Centre for Professional Legal Studies Strathclyde University, Glasgow) for Scotland in 2005. Great Britain is a prominent member of CCBE which actively supports other countries and cooperates with them on implementation of the quality assurance projects.
Taking into consideration that ensuring ethical norms and principles of legal profession is a fundamental value for Legal Aid Service and Legal Aid Council, “Peer Review” was chosen as a quality assurance model. It implies evaluation of quality of lawyers’ performance by their colleagues, where the principle of confidentiality is fully protected and quality assurance and quality improvement are priorities. For Legal Aid Service the quality assurance system is a guarantee to provide qualified legal aid service for its beneficiaries - socially vulnerable group of the Georgian population.
In the end, we would like to inform you about the international platform which will give us the opportunity to discuss the quality assurance issues in depth. Namely, we would like to share with you that on November 13-15, 2018 the Third International Conference on Access to Legal Aid in Criminal Justice Systems will take place in Tbilisi, Georgia. Over 300 representatives of 70 states who are engaged in legal aid provision will attend the conference. Along with other concerning issues, participants will discuss best practices and practical challenges in creating or reforming legal aid systems, barriers and solutions to ensuring early access to legal aid, improvement of legal aid provision and good practice guidelines for improving the quality and effectiveness of legal aid, as well as monitoring and evaluation standards of legal aid systems. We would like to invite you to attend the event. You will receive the official invitation via separate electronic mail.