როგორ ხორციელდება სისხლის სამართლის და სამოქალაქო სამართლის საქმეებზე გაწეული იურიდიული დახმარების ხარისხის მონიტორინგი შოტლანდიასა და ინგლისში, – ეს იყო მთავარი თემა სასწავლო ვიზიტისა, რომლითაც იურიდიული დახმარების სამსახურის დელეგაცია 19–26 ივნისს, USAID/PROLoG-ის ორგანიზებით, დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში იმყოფებოდა.
ქართული დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ იურიდიული დახმარების საბჭოს წევრები, იურიდიული დახმარების სამსახურის ხელმძღვანელები და ადვოკატები. ვიზიტის ფარგლებში, ისინი შეხვდნენ იურიდიული დახმარების მაკოორდინირებელი ორგანიზაციების, საადვოკატო ბიუროების, იურისტთა პროფესიული ორგანიზაციებისა და კვლევითი ინსტიტუტების წარმომადგენლებს.
სასწავლო ვიზიტის თემა მეტად აქტუალურია, ვინაიდან მიმდინარე წლის მარტში, იურიდიული დახმარების საბჭოს შესაბამისი გადაწყვეტილებით, 6 თვის ვადით პილოტურ რეჟიმში ამოქმედდა იურიდიული დახმარების ხარისხის შეფასების სისტემა. შეფასების სისტემა დიდწილად ეყრდნობა სწორედ ხარისხის შეფასების შოტლანდიურ მოდელს, რომელიც ე.წ. Peer review–ს მეთოდოლოგიით მუშაობს, კერძოდ, საზოგადოებრივი ადვოკატების საქმიანობის შეფასებას მათივე კოლეგა იურისტები ახორციელებენ.
სასწავლო ვიზიტის შედეგად მიღებული ცოდნა ხელს შეუწყობს იურიდიული დახმარების საბჭოს წევრებს, სამსახურის მენეჯმენტსა და ადვოკატებს – ხარისხის შეფასების სისტემის შემდგომ დახვეწასა და განვითარებაში.

Делегация Службы Юридической Помощи завершила визит в Соедененное Королевство
Как осуществляется в Шотландии и Англии мониторинг качества юридической помощи, оказанной по уголовным и гражданским делам, - это было основной темой учебного визита, с которым делегация Службы Юридической Помощи 19-26 июня пребывала в Соедененном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии. Визит состоялся при поддержке USAID/PROLoG.
В составе грузинской делегации были члены Совета Юридической Помощи, а так же руководители и адвокаты Службы. В рамках визита, они провели встречи с представителями государственных учреждений, адвокатских бюро, профессиональных организаций и научных центров, работающих в сфере правовой помощи.
Тема учебного визита весьма актуальна, так как, по решению Совета Юридической Помощи, в марте текущего года, в пилотном режиме, сроком на 6 месяцев, в Грузии была задействованна система оценки качества правовой помощи. Эта система во-многом базируется на Шотландской моделе мониторинга качества, которая использует методологию Peer review, подразумевающею оценку деятельности общественных адвокатов их коллегами.
Изучение британского опыта поможет членам Совета Юридической Помощи, а так же руководителям и адвокатам Службы продолжить совершенствование и развитие системы оценки качества предоставленной правовой помощи.