ხობში მცხოვრებ დევნილებთან შეხვედრები გაიმართა
17 მაისს, იურიდიული დახმარების სამსახურის ზუგდიდის ბიუროს ადვოკატებმა და არასამთავრობო ორგანიზაცია “სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტის” წარმომადგენლებმა გამართეს ერთობლივი შეხვედრები ხობში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეებთან.
იურისტებმა მოინახულეს ხობში არსებული დევნილთა კოლექტიური განსახლების რამდენიმე ცენტრი, კერძოდ, ყოფილი ტექნიკუმი, ყოფილი ინფექციური საავადმყოფო და სპორტკომპლექსის შენობა, ასევე სკოლა–ინტერნატი.
შეხვედრების ფარგლებში, ორი ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს დევნილთათვის განკუთვნილი იურიდიული სერვისების შესახებ. გარდა ამისა, დევნილებს გაეწიათ კონსულტაცია ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა: სოციალური დახმარება და პროგრამები იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის; მიწის და უძრავი ქონების დაკანონებასთან დაკავშირებული საკითხები; მემკვიდრეობა; ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებული საკითხები; ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო და სხვა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია “სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტი“ მუშაობს დევნილთა საკითხებზე და“კონსორციუმი სამართლებრივი დახმარება საქართველოს” (LAG Consortium) წევრია. ზუგდიდის იურიდიული დახმარების ბიუროსთან ერთობლივი ღონისძიება დაიგეგმა იმ თანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში, რომელიც კონსორციუმსა და იურიდიული დახმარების სამსახურს შორის წელს გაფორმდა.
სამეგრელოს რეგიონში დევნილთა კოლექტიური განსახლების ცენტრებში  გასვლითი ღონისძიებების მიზანია  ადამიანის უფლებების კუთხით მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება, მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის გაზრდა, მიმდინარე საკანონმდებლო ცვლილებებზე მოქალაქეთა ინფორმირება, იურიდიული კონსულტაციის გაწევა და სამართლებრივი კუთხით მოქალაქეთა დახმარება.

On May 17, the LAS Zugdidi Bureau lawyers and the representatives of the non-governmental organization “Legal Protection Institute” held joint meetings for IDPs from Abkhazia currently residing in Khobi.
The lawyers visited several centers of IDPs collective settlement, in particular, the former technical school, the former isolation hospital and sport complex building, as well as boarding school.
In the framework of the meeting, the representatives of two organizations talked about legal services they offer to IDPs. Besides, some IDPs received consultation on the issues such as: social allowance and programs for IDPs; issues related to legalization of land and property; inheritance; domestic violence issues; court of jury, etc.
The non-governmental organization “Legal Protection Institute” works on the IDPs issues and is a member of the LAG Consortium. The activity was planned together with the LAS Zugdidi Bureau in the framework of the memorandum of cooperation which was signed between the Consortium and Legal Aid Service this year.
The aim of the on-site visits is to raise legal awareness of the population about human rights, to increase accessibility to justice, to inform citizens about new legislative amendments, to render legal consultation and legal assistance to citizens.