იურიდიული დახმარების სამსახურმა მონაწილოება მიიღო ევროპის დღის აღნიშვნაში
„შევეგებოთ ახალ შესაძლებლობებს!“ – ამ დევიზით, 7 მაისს, თბილისში, ევროპის დღე აღინიშნა. დღესასწაულთან დაკავშირებით, ევროკავშირის წარმომადგენლობამ, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საელჩოებსა და სხვა პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, რიყის პარკში საზეიმო ღონისძიება გამართა. ევროპის დღის აღნიშვნაში, წელს პირველად, მონაწილეობა იურიდიული დახმარების სამსახურმაც მიიღო.
მთელი დღის განმავლობაში, რიყის პარკში მოწყობილ „ევროსოფელში“ საინფორმაციო და გასართობი ღონისძიებები იმართებოდა. სტუმრებს ჰქონდათ შესაძლებლობა, გაცნობოდნენ სხვადასხვა სფეროში, მათ შორის, ადამიანის უფლებების სფეროსა და მართლმსაჯულების სექტორში ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ პროექტებს.
თავისი საინფორმაციო კუთხით ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო იურიდიული დახმარების სამსახურიც, რომელიც ჩართულია ევროკავშირისა და გაერთოს ერთობლივ პროექტში „ხელმისაწვდომი მართლმსაჯულება და ბავშვზე მორგებული მართლმსაჯულების სისტემის განვითარება საქართველოში“. იურიდიული დახმარების სამსახურის იურისტები დაინტერესებულ მოქალაქეებს აცნობდნენ სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილი უფასო საადვოკატო მომსახურებით სარგებლობის პირობებს და არიგებდნენ სხვადასხვა სამართლებრივ საკითხზე შედგენილ ბროშურებს.
ევროკავშირისა და გაეროს ერთობლივი ინიციატივა – „ხელმისაწვდომი მართლმსაჯულება და ბავშვზე მორგებული მართლმსაჯულების სისტემის განვითარება საქართველოში“, 3.3 მილიონი ევროს ბიუჯეტით, მიზნად ისახავს სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობის, პროფესიონალიზმისა და ეფექტიანობის განმტკიცებას, აგრეთვე მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის გაძლიერებას – ბავშვებისთვის უფრო ეფექტური მართლმსაჯულების შექმნის, იუსტიციის სამინისტროსა და მართლმსაჯულების სექტორის სხვა ინსტიტუტების პოტენციალის ზრდის, იურიდიული პროფესიისა და იურიდიული დახმარების სისტემის დამოუკიდებლობისა და ეფექტიანობის გაძლიერების, ასევე დავების გადაწყვეტის ალტერნატიული მექანიზმების დანერგვის გზით.
ევროპის დღე, ყოველწლიურად, 9 მაისს, ევროპაში მშვიდობისა და ერთიანობის ნიშნად აღინიშნება. მისი აღნიშნვა უკავშირდება ისტორიულ მოვლენას, კერძოდ, 1950 წლის 9 მაისს, პარიზში, საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, რობერტ შუმანის, მიერ წარმოთქმულ სიტყვას (შუმანის დეკლარაციას), რომლითაც მინისტრი ევროპის ქვანახშირისა და ფოლადის გაერთიანების შექმნის ინიციატივით გამოვიდა. სწორედ ამ გაერთიანების შექმნით საფუძველი ჩაეყარა თანამედროვე ევროკავშირს, რომელიც დღეისათვის ევროპის 28 სახელმწიფოს აერთიანებს.

Legal Aid Service Participated in Celebration of Europe Day
Celebrating new opportunities! – was a motto of celebration of Europe Day on May 7 in Tbilisi. In order to mark this day, the EU representation together with the embassies of the EU member states and other partner organizations, carried out celebration party in Rike Park. This year, Legal Aid Service took part in the celebration for the first time.
During this special day, information and entertainment activities took place in Euro Village which was organized in Rike Park. The guests were able to get introduced with projects financed by the EU, among them projects implemented in justice sector.
Legal Aid Service also had its presence with its information corner at the celebration venue. The Service is actively involved in implementation of the EU-UN joint project – “Enhancing Access to Justice and Development of a Child-Friendly Justice System in Georgia”. The Service lawyers explained accessibility criteria to the citizens who were interested how to receive a state provided free legal aid and distributed brochures containing information on various legal issues.
The joint initiative of the European Union (EU) and United Nations “Enhancing Access to Justice and Development of a Child-friendly Justice System in Georgia”,  with a budget of Euro 3.3 million, aims to consolidate the independence, professionalism and efficiency of the judiciary and strengthen access to justice through the creation of a more effective system of justice for children based on a dedicated regulatory framework and implementation mechanism, improved institutional capacities of the Ministry of Justice and other major justice stakeholders and the greater independence and effectiveness of the legal profession and legal aid system with greater use of alternative dispute resolution mechanisms.
Europe Day, held on 9 May every year, celebrates peace and unity in Europe. The date marks the anniversary of the historical 'Schuman declaration'. At a speech in Paris in 1950, Robert Schuman, the then French foreign minister, proposed the creation of a European Coal and Steel Community. The ECSC (founding members: France, West Germany, Italy, the Netherlands, Belgium and Luxembourg) was the first of a series of supranational European institutions that would ultimately become today's "European Union" which nowadays unites 28 European member states.