18 თებერვალს, ბორჯომში, იურიდიული დახმარების სამსახურის ხელმძღვანელებმა გამართეს სამუშაო შეხვედრა მოსამართლეებთან, რომლებთან ერთადაც განიხილეს სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის სფეროებში უფასო საადვოკატო მომსახურების შემდგომი გაფართოების საკითხი. შეხვედრას უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე ნინო გვენეტაძე, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი მელიტონ ბენიძე, იურიდიული დახმარების საბჭოს თავმჯდომარე ეკატერინე ფოფხაძე და საბჭოს სხვა წევრები ესწრებოდნენ. ღონისძიება USAID-ის პროექტის PROLoG-ის მხარდაჭერით ჩატარდა.
შეხვედრის ფარგლებში, სამსახურის დირექტორი, მელიტონ ბენიძე, მოსამართლეებს 2016 წელს სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე გაწეული იურიდიული დახმარების შესახებ ესაუბრა და სტატისტიკა გააცნო. მონაწილეებმა იმსჯელეს სასამართლოსა და იურიდიული დახმარების სამსახურის ურთიერთქმედების საკითხზე, პირისათვის სახელმწიფოს ხარჯზე ადვოკატის დანიშვნის პროცესში. დისკუსიისას, მოსამართლეებმა გამოყვეს ის სამართლებრივი საკითხები, რომლებზეც, მათი აზრით, მიზანშეწონილი იქნებოდა უფასო საადვოკატო მომსახურების უზრუნველყოფა.
იურიდიული დახმარების სამსახურმა სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე უფასო საადვოკატო მომსახურების გაწევა 2015 წლიდან დაიწყო. 2018 წლის 1 იანვრამდე მოქმედი წესის თანახმად, უფასო საადვოკატო მომსახურების გაწევა ხდება ისეთ დავებზე, რომელიც საოჯახო, მემკვიდრეობის და სოციალური დაცვის საკითხებს ეხება. აღნიშნულ საკითხებზე სახელმწიფოს ხარჯზე ადვოკატის დანიშვნა შესაძლებელია იმ შემთხვევაში, თუ პირი აკმაყოფილებს გადახდისუუნარობის კრიტერიუმებს, ხოლო საქმე შეფასებულია – როგორც რთული და მნიშვნელოვანი. გადახდისუუნარო პირისათვის ადვოკატის დანიშვნის უფლებამოსილება აქვს როგორც სასამართლოს, ისე იურიდიული დახმარების სამსახურს.
ამჟამად, USAID-ის პროექტის PROLoG-ის მხარდაჭერით, ხორციელდება კვლევა, რომელიც დაეხმარება იურიდიული დახმარების სამსახურს, მიიღოს ინფორმირებული გადაწყვეტილება იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა მოხდეს უფასო საადვოკატო მომსახურების შემდგომი გაფართოება სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე. მოსამართლეების გარდა, კვლევაში ჩართულნი არიან როგორც იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, რომლებსაც აქვთ უფასო საადვოკატო მომსახურების გაწევის პრაქტიკა. PROLoG-ის დაფინანსებით, კვლევას CRRC-საქართველო ახორციელებს.

On February 18, in Borjomi, the heads of Legal Aid Service held a working meeting with judges and discussed with them further expansion of free advocacy service in civil and administrative law fields. Ms. Nino Gvenetadze, the chairperson of the Supreme Court of Georgia, Mr. Meliton Benidze - the director of Legal Aid Service, Ms. Ekaterina Popkhadze – the chairperson of Legal Aid Council and other members of the Council attended the meeting which was organized with support of USAID project PROLoG.
As a part of the meeting, the director of the Service – Mr. Meliton Benidze talked about legal aid rendered on civil and administrative cases and introduced statistics to the participants. The attendees discussed cooperation issues between the judiciary and Legal Aid Service in the process of appointing the state lawyers. The judges underlined the matters regarding which they think is reasonable to provide free advocacy service.
Legal Aid Service started to deliver free advocacy service on civil and administrative cases in 2015. According to the existing rule which stays in force until January 1, 2018, free advocacy service is rendered on disputes regarding family, inheritance and social protection issues. It is possible to assign a state lawyer on these mentioned cases if a person meets insolvency criteria and the cases is evaluated to be complex and significant. The court as well as Legal Aid Service has a right to appoint a lawyer.
Currently, with support of USAID project PROLoG, a research has being conducted which will help Legal Aid Service to make informed decision how to further expand free advocacy service on civil and administrative cases. Besides the judges, the LAS lawyers, as well as the NGO representatives who have experience of delivering free advocacy service, are involved in the research. The above-mentioned research is conducted by CRRC with financial support of PROLoG.