ხობის, ხამისკურის, ხეთას და ნოჯიხევის მოსახლეობამ მობილური საკონულტაციო ცენტრით ისარგებლა
2024 წლის 20-21 მარტს, ფოთის იურიდიული დახმარების ბიუროს  უფროსი ნათია ბოჯგუა, ადვოკატი ქეთევან გვაზავა და კონსულტანტი სალომე ჯანჯღავა, იურიდიული დახმარების სამსახურის საინფორმაციო და მობილური საკონსულტაციო კამპანიის ფარგლებში ესტუმრნენ ქალაქ ხობისა და მუნიციპალიტეტის სოფლების ნოჯიხევის, ხეთას და ხამისკურის მოსახლეობას.
თავდაპირველად იურისტებმა ადგილობრივებს მიაწოდეს ინფრომაცია იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისების შესახებ, დაარიგეს საინფორმაციო ბროშურები, ხოლო შემდეგ მობილური საკონსულტაციო ცენტრის დახმარებით გაუწიეს ინდივიდუალური კონსულტაციები კონფიდენციალურობის დაცვით.
მოსახლეობას ძირითადად აინტერესებდა სოციალურად დაუცველი ოჯახებისათვის ქულების მინიჭება და გასაჩივრების, საოჯახო დავების,  მიწის ნაკვეთით სარგებლობის და რეგისტრაციის, საბანკო და სახელშეკრულებო  ურთიერთობების, სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულების, განრიდება- მედიაციის და სხვა საკითხები.
ორი დღის განმავლობაში ინდივიდუალური სამართლებრივი კონსულტაცია რამდენიმე ათეულმა ადამიანმა მიიღო.
აღსანიშნავია, რომ იურიდიული დახმარების სამსახურის "მობილური საკონსულტაციო ცენტრი"  არის სპეციალური მიკროავტობუსი, რომელიც მოეწყო და აღიჭურვა გერმანიის მთავრობისა Deutsche Botschaft Tiflis გერმანიის საელჩო თბილისი და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) UNDP Georgia"კანონის უზენაესობისა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება ყველასთვის" პროექტის ფარგლებში. ცენტრი სპეციალურად განკუთვნილია ის სოფლებისა და სხვა დასახლებული პუნქტებისათვის, რომლებიც იურიდიული დახმარების სამსახურის ოფისებისგან მოშორებით მდებარეობს. მობილური საკონსულტაციო ცენტრის ამოქმედებამ მნიშვნელოვნად გადაჭრა უფასო სამართლებრივ დახმარებაზე მოსახლეობის ტერიტორიული ხელმისაწვდომობის პრობლემა

On March 20-21, 2024, Natia Bojgua, Head of the Poti Legal Aid Bureau, attorney Ketevan Gvazava, and consultant Salome Janjghava visited the residents of Khobi and the villages of Nojikhevi, Kheta and Khamiskuri as part of the Legal Aid Service information and mobile consulting campaign. .
Initially, the attorneys disseminated information brochires and informed the community about the services offered by LAS. They also conducted one-on-one consultations while maintaining complete confidentiality with the assistance of the Mobile Consulting Centre.
The population was primarily interested in the assignment of points to socially vulnerable households, and also in appeals, family disputes, land use and registration, banking and contractual relations, enforcement of court decisions, diversion-mediation and other issues.
Over the course of two days, tens of people received individual legal advice. It should be noted that the Mobile Consulting Center of the Legal Aid Service is a special van, organized and equipped by the German government's Deutsche Botschaft Tiflis, the German Embassy in Tbilisi and the United Nations Development Program (UNDP) UNDP Georgia as part of the project "Improving the Rule of Law and Access to Justice for All".
The Center is specially designed for those villages and other settlements that are located distant from the Legal Aid Service offices . The launch of the Mobile Consulting Center significantly resolved the problem of the population's territorial access to free legal aid.