ბორჯომში უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელის წარმომადგენლებისათვის ტრენინგი ჩატარდა
2023 წლის 6-8 დეკემბერს, გაეროს განვითარების პროგრამისა და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით, პროექტის „კანონის უზენაესობისა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება ყველასთვის“ ფარგლებში, ბორჯომში, უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელის წარმომადგენლებისათვის ჩატარდა ტრენინგი პერსონალური მონაცემების დაცვის საკითხებზე.
ტრენინგს უძღვებოდნენ დარგის ექსპერტები თამარ ქალდანი და ლონდა თოლორაია.
იურიდიული დახმარების სამსახურის  ადმინისტრაციისა და რეგიონული ბიუროების თანამშრომლებთან ერთად ტრენინგს ესწრებოდნენ იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების და იურიდიული კლინიკების წარმომადგენლებიც, რომლებიც რეფერალური ქსელის მუშაობაში აქტიურად არიან ჩართულნი.
ტრენერებმა მიმოხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა: პერსონალურ მონაცემთა დაცვის უფლების არსი და მნიშვნელობა, მონაცემთა დაცვის საერთაშორისო, რეგიონული და ეროვნული სამართლებრივი ინსტრუმენტები, მონაცემთა დაცვის სფეროში ძირითადი ტერმინები, მონაცემთა დამუშავების პრინციპები, ვიდეოთვალთვალი და აუდიო მონიტორინგი, შრომით ურთიერთობებში მონაცემთა დაცვა, ბიომეტრიული მონაცემების დამუშავება, ადვოკატებისა და სამართალდამცავი ორგანოების მიერ  სამართალწარმოების პროცესში პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების შესახებ მომზადებული გაიდლაინები და სხვა.
უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელის პორტალი https://freelaw.ge განახლდა გერმანიის მთავრობისა და გაეროს განვითარების პროგრამის UNDP Georgia"კანონის უზენაესობისა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება ყველასთვის" ფარგლებში. იგი შექმნილია იმ პირებისათვის, ვისაც ამ ეტაპზე არ გააჩნია ადვოკატის აყვანის ფინანსური რესურსი და ამიტომ ეძებს უფასო იურიდიული დახმარების მომწოდებელ ორგანიზაციებს.

In Borjomi, the training of the representatives of the network of providers of free legal directions was conducted
On December 6-8, 2023, in Borjomi, with the support of the United Nations Development Program and the German Government, as part  of the project "Improving the Rule of Law and Access to Justice for All", in Borjomi, a training session on personal data protection was held for representatives of the free legal aid providers’ network.
The training was led by field experts Tamar Kaldani and Londa Toloraya. Along with staff members from regional bureaus and the Legal Aid Service Administration, attendees of the seminar included representatives of non-governmental organisations and legal clinics that actively participate in the operations of the referral network.
The trainers reviewed issues such as: the essence and meaning of the right to personal data protection, international, regional and national legal instruments for data protection, basic terms in the field of data protection, principles of data processing, video surveillance and audio monitoring, data protection in labor relations, biometric data processing, lawyers and guidelines prepared by law enforcement agencies on personal data processing in the course of legal proceedings and others.
Under the auspices of the UNDP's "Improving the Rule of Law and Access to Justice for All" initiative, the German government and the Network of Free Legal Aid Providers   have updated the https://freelaw.ge portal.  It is intended for people who, at this point, lack the funds to retain legal counsel and are searching for organizations that offer free  legal assistance.