სტუდენტი-პარალეგალები იმაღლებენ კომუნიკაციის უნარებსა და ცოდნას ადამიანის უფლებათა შესახებ
USAID-ის სამართლის უზენაესობის პროგრამა აგრძელებს საქართველოს იურიდიული დახმარების სამსახურის (LAS) მხარდაჭერას საინფორმაციო კამპანიაში - "ვაქციოთ კანონი ყველასათვის ხელმისაწვდომი": ინიციატივა "პარალეგალები" და კარიერული საუბრები აჭარის რეგიონის სტუდენტებისთვის.
2023 წლის 10-13 თებერვალს, ოცდაორმა სტუდენტმა-პარალეგალმა გაიარა ტრენინგი ეფექტური და თავდაჯერებული კომუნიკაციის, საჯარო გამოსვლის, არავერბალური კომუნიკაციისა და ეფექტური პრეზენტაციის საკითხებში. ექსპერტი/ტრენერი ვლადიმერ მკერვალიშვილი დაეხმარა სტუდენტებს, გაეუმჯობესებინათ თვითპრეზენტაციის უნარები და ეფექტურად წარმოედგინათ ადამიანის უფლებების საკითხები საზოგადოების წინაშე,  საინფორმაციო შეხვედრების დროს აჭარის მაღალმთიანეთში.
სტუდენტ-პარალეგალებს ასევე  მიეცათ შესაძლებლობა,  კიდევ უფრო მეტი  გაეგოთ ადამიანის ძირითადი უფლებების შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძისგან. მის მიერ განხილული თემატიკა მოიცავდა  საქართველოში ადამიანის უფლებათა ისტორიასა და კონსტიტუციას, ადამიანის უფლებათა კლასიფიკაციასა და ამ უფლებების დაცვის სამართლებრივ მექანიზმებს, სიცოცხლის უფლებას, წამებისა და დისკრიმინაციის აკრძალვას, გამოხატვისა და ინფორმაციის თავისუფლებას.
ამასთან ერთად,  სახალხო დამცველის მოადგილემ, გიორგი ბურჯანაძემ და LAS-ის დირექტორმა, რაჟდენ კუპრაშვილმა, მონაწილეებთან გამართეს კარიერული საუბრები ადვოკატისა და უფლებადამცველის პროფესიის შესახებ ცოდნის გაღრმავების მიზნით; ისაუბრეს  ამ პროფესიის წარმომადგენლთა  საქმიანობის პრაქტიკული გამოწვევების შესახებ.
ტრენინგის დასასრულს სტუდენტებს გადაეცათ  ინიციატივაში მონაწილეობის სერთიფიკატები.
მეორე სტუდენტურ-პარალეგალთა ჯგუფის საინფორმაციო პროექტი მიმდინარეობდა 2022 წლის ოქტომბრიდან 2023 წლის თებერვლამდე. ღია კონკურსის წესით,  შეირჩა 18 საუკეთესო სტუდენტი აჭარის უნივერსიტეტების 40 აპლიკანტს შორის.
პროგრამაში შევიდა მოდულები ქალთა უფლებების პრაქტიკასა და თეორიაზე, ბავშვის საუკეთესო ინტერესებზე,  ტრეფიკინგზე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებზე, ადამიანის ძირითად უფლებებზე, ეფექტურ კომუნიკაციასა და თვითპრეზენტაციაზე, ასევე,  ბავშვის უფლებებთან დაკავშირებულ იმიტირებულ სასამართლო პროცესზე. ამავე ინიციატივის ფარგლებში, სტუდენტები და იურიდიული დახმარების სამსახურის LAS-ის წარმომადგენლები 2023 წლის მარტში  მოაწყობენ სამ მობილურ ვიზიტს მაღალმთიან აჭარაში.

USAID Rule of Law Program continues to support the Legal Aid Service of Georgia (LAS) in the informational campaign - Make Justice Accessible for All: Paralegal Initiative and Career Talks for students from the Adjara region.
On February 10-13, 2023, twenty-two student-paralegals received training in effective and assertive communication, public speaking, non-verbal communication, and effective presentation. Expert/trainer, Vladimir Mkervalishvili assisted the students improve their self-presentation skills and effectively present human rights issues to the public during the informational meetings in the highlands of Adjara.
The student-paralegals also had an opportunity to learn more about basic human rights from Deputy Public Defender of Georgia, Giorgi Burjanadze. The themes he discussed included the history of human rights in Georgia and the Constitution, the classification of human rights and legal mechanisms for protecting those rights, the right to life, the prohibition of torture and discrimination, and freedom of expression and information.
In addition, the Deputy Public Defender, Giorgi Burjanadze, and LAS Director, Razhden Kuprashvili held career-talks with the participants with the aim of increasing their knowledge about the professions of a lawyer and human rights defender, and the challenges that representatives of these professions face in practice. At the end of the training, students were awarded certificates for participation in the initiative.
The informational project for the second student-paralegals group continued from October 2022 – February 2023. Through an open call, 18 best students were selected out of 40 applicants from the local universities of Adjara. The program covered modules on the practice and theory of women’s rights, the best interests of the child, human trafficking, the rights of persons with disabilities, basic human rights, effective communication, and self-presentation, as well as a mock trial on the rights of the child. As part of the initiative, the students and LAS representatives will also organize three mobile visits in the high mountainous Adjara in March 2023.