2023 წლის 31 იანვარს, UNODC-ის დანაშაულის პრევენციისა და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების კომისიის თავმჯდომარის ინიციატივით ჩატარდა ღონისძიება - „სისხლის სამართლის სისტემებში იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობის და დანაშაულის პრევენციის შესახებ გაეროს პრინციპებისა და სახელმძღვანელოების მიღების 10 წლის იუბილეს აღსანიშნავად“.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორის მოადგილე დავით სიმონია, რომელმაც განიხილა იურიდიული დახმარების სამსახურის მანდატი და სიახლეები. რეფორმების კუთხით აღინიშნა, ხარისხის გაუმჯობესება, ხელოვნური ინტელექტის დანერგვა, სამსახურის წარმოებაში მიღებული საქმეების რაოდენობის ზრდა, ადვოკატთა მენტორობის სისტემის დანერგვა და სხვა.
ღონისძიებაში მონაწილე ქვეყნებს შორის საქართველოს იურიდიული დახმარების სამსახურის რეფორმებმა საუკეთესო მოწონება დაიმსახურა.

David Simonia took part in an international conference
On 31 January 2023, an event was held by the Chairperson of the UNODC Crime Prevention and Criminal Justice Commission “Chair’s Event to celebrate the 10th Anniversary of the Adoption of the UN Principles and Guidelines on Access to Legal Aid in Criminal Justice Systems”.
David Simonia, Deputy Director of the Legal Aid Service, delivered a speech at the event. He discussed the developments and innovative reforms of the Legal Aid Service. In terms of reforms, quality improvement, introduction of artificial intelligence, increases number of cases received, introduction of the lawyer mentoring system and other improvements were mentioned.
Among the countries participating in the event, the reforms of the Legal  Aid Service of Georgia received the special approval.