ხელოვნური ინტელექტის გერმანულ პროგრამას იურიდიული დახმარების სამსახური გამოიყენებს
7 სექტემბერს, ბერლინში, სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურსა და კომპანია knowledgeTools International GmbH - ს შორის ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი. შეთანხმება მოიცავს პროგრამა „LOGOS“ - ის გამოყენებას იურიდიული დახმარების სამსახურის მუშაობის დიგიტალიზაციისა და ავტომატიზაციისათვის.
დღესდღეობით, დიგიტალიზაციის თანამედროვე ტემპი უმთავრესი გამოწვევაა, რაც თავისთავად, იურიდიულ სფეროსაც ეხება. ეს არის პროცესი, რომელიც ადრე თუ გვიან იურისპრუდენციას სრულიად ახალ საფეხურზე გადაიყვანს. ამიტომ, მნიშვნელოვანია, სიახლეების, თანამედროვე ტექნოლოგიების ეფექტური და ეტაპობრივი დამკვიდრება სამსახურის საქმიანობაში.
რაჟდენ კუპრაშვილი, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი:"სიამაყით მინდა აღვნიშნო, რომ იურიდიული დახმარების სამსახური არის პირველი სახელმწიფო ორგანიზაცია საქართველოში, რომელიც თავის საქმიანობაში ხელოვნურ ინტელექტს გამოიყენებს. მოგეხსენებათ, რომ სწორედ ჩვენი სამსახური არის ის ორგანიზაცია, რომელიც 13 ბიუროსა და 38 საკონსულტაციო ცენტრის მეშვეობით, მთელი საქართველოს მასშტაბით უზრუნველყოფს იურიდიული კონსულტაციის გაწევას ნებისმიერი ადამიანისთვის, ხოლო იურიდიულ დახმარებას მოწყვლადი ბენეფიციარებისთვის. იმის გათვალისწინებით, რომ სამსახურმა გასულ წელს 17 442 საქმე მიიღო წარმოებაში და გასწია 24 369 კონსულტაცია, პროგრამა „LOGOS”-ისა და ზოგადად, ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებას უდიდესი მნიშვნელობა ექნება ჩვენს საქმიანობაში. ეს მოგვცემს შესაძლებლობას ბენეფიციარებს მაქსიმალურად მოკლე დროში გავუწიოთ კონსულტაცია, მოვუმზადოთ კვალიფიციური, სამართლებრივად დასაბუთებული სარჩელები და ამასთანავე, უზრუნველვყოთ ჩვენი სერვისების მაქსიმალურად მაღალი ხარისხი. კიდევ ერთხელ მადლობას ვუხდი knowledgeTools International GmbH -ს და ვიმედოვნებ, ჩვენი თანამშრომლობა სამომავლოდ კიდევ უფრო ნაყოფიერად წარიმართება."

On 7 September, In Berlin, there was signed an agreement between the LEPL Legal Aid Service and KnowledgeTools International GmbH. The agreement includes the use of the "LOGOS" program for digitalization and automation of the Legal Aid Service work.
In general, the modern pace of digitalization is the main challenge nowadays, which also applies to the legal field. This is a process that sooner or later will take jurisprudence to a completely new level. Therefore, it is important to keep up with the news and gradually start using modern technologies in our activities.
Razhden Kuprashvili, Director at Legal Aid Service: I would like to proudly note that the Legal Aid Service is the first state organization in Georgia that will use artificial intelligence in its activities. As you know, our Service is the organization that provides legal consultation to any person, and legal aid - to vulnerable beneficiaries through 13 bureaus and 38 consulting centers across Georgia. Taking into account that last year the Service received 17,442 cases to process and provided 24,369 consultations, the use of the "LOGOS" program and artificial intelligence, in general, will be of great importance in our work. This will give us the opportunity to advise the beneficiaries in the shortest possible time, to prepare qualified, legally substantiated claims, and at the same time, to ensure the highest possible quality of our services. I thank KnowledgeTools International GmbH once again, and I hope that our cooperation will be even more fruitful in the future."