მოსახლეობის სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლების მიზნით, იურიდიული დახმარების სამსახურის მიერ ორგანიზებული საინფორმაციო კამპანიის - მოძრაობა „ვაქციოთ კანონი ყველასათვის ხელმისაწვდომი“ ფარგლებში, 20 ივლისს, სვანეთში, მესტიის მუნიციპალიტეტის კულტურისა და ხელოვნების ცენტრში, ადვოკატთა ასოციაციისა და იურიდიული დახმარების სამსახურის ორგანიზებით ჩატარდა კონფერენცია თემაზე ტრადიციული სამართალი და თანამედროვე სამართლის სისტემა -შედარებითი ანალიზი.
კონფერენციას ესწრებოდნენ სვანეთის უხუცესები, რომლებიც ტრადიციულ მართლმსაჯულებაში დღემდე მონაწილეობდნენ, ასევე ადვოკატები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან, ადგილობრივი ადმინისტრაციის თანამშრომლები.
კონფერენცია გახსნა ადვოკატთა ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი ჭეხანმა.მონაწილეებს მიესალმნენ იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი რაჟდენ კუპრაშვილი და ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე დავით ასათიანი.
მოხსენებები წარმოადგინეს: ადვოკატთა ასოციაციის ადვოკატის პროფესიული უფლებების კომიტეტის თავმჯდომარემ ონისე მარგიანმა და ადვოკატთა ასოციაციის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო ინსტიტუტის სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარემ, ლევან მახარაშვილმა.
კონფერენციის მეორე ნაწილი დაეთმო დისკუსიას, რომელშიც კონფერენციის ყველა მონაწილე აქტიურად იყო ჩართული.
ღონისძიების ბოლოს, ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ დავით ასათიანმა სპეციალური სიგელებით დააჯილდოვა სვანურ ტრადიციულ მართლმსაჯულებაში მონაწილე უხუცესები. ასევე დაჯილდოვდა იურიდიული დახმარების სამსახურის ერთ-ერთი ყველაზე გამოცდილი და მხცოვანი თანამშრომელი, მესტიის საკონსულტაციო ცენტრის კონსულტანტი ავთანდილ ჯაფარიძე, რომელიც 2013 წლიდან ახორციელებს მესტიაში უფასო სამართლებრივი დახმარების გაწევას.

In order to raise the legal awareness of the population, within the framework of the information campaign "Let's make the law accessible to everyone" , organized by the Legal Aid Service, on July 20, in Svaneti, at the Center of Culture and Art of the Mestia municipality, the Lawyers' Association and the Legal Aid Service arranged a conference on the Traditional Law and the Modern Law System - Comparative Analysis
The conference was attended by the Elders of Svaneti, who haver been participating in traditional justice until now, as well as attorneys from different regions of Georgia, the employees of the local administration.
The conference was opened by Executive Director of the Bar Association Giorgi Chekhani. After the reports, the second part of the conference was devoted to the discussion, in which all the conference participants were actively involved.
The participants were welcomed by the Director of the Legal Aid Service, Razhden Kuprashvili, and the Chairman of the Bar Association, Davit Asatiani. Reports were presented by the Chairperson of the Bar Professional rights Committee of the Bar Association Onise Margiani, and the Chairperson of the working group of the Jury Trial institute of the Bar Association, Levan Makharashvili.
The second part of the conference was devoted to the discussion, in which all the conference participants were actively involved.
At the end of the event, the Chairman of the Bar Association, Davit Asatiani, awarded the elders participating in Svanetian traditional justice with special certificates. One of the most experienced and respected employees of the Legal Aid Service, Avtandil Japaridze, a consultant of the Mestia Consulting Center, who has been providing free legal aid in Mestia since 2013, was also awarded.