ჩატარდა ტრენერთა ტრენინგი სექსუალური ძალადობის საკითხებზე
2022 წლის 30 ივნისიდან 3 ივლისის ჩათვლით იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები მონაწილეობდნენ ტრენერთა ტრენინგში სახელწოდებით - "სექსუალური ძალადობის საკითხები ადვოკატებისთვის". ტრენინგი გაეროს ქალთა ორგანიზაციის,(UN WOMEN), შვედეთის მთავრობის და ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის მხარდაჭერით ხორციელდება.
ტრენინგის პროგრამის მიზანია პრაქტიკოსმა ადვოკატებმა გაიღრმაონ ცოდნა სექსუალური ძალადობის დანაშაულებთან მიმართებით მოქმედი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის, მათ შორის, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და პრევენციის შესახებ ევროპის საბჭოს კონვენციის, საერთაშორისო სისხლის სამართლის და სხვადასხვა ქვეყნის და თანამედროვე პრაქტიკის თაობაზე და მიიღონ საჭირო მასალები და მეთოდოლოგია აღნიშნულ საკითხზე პროფესიონალებისთვის ტრენინგების ჩასატარებლად.
ტრენინგი ეფუძნება სექსუალური ძალადობის გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სასამართლო განხილვის სახელმძღვანელოს, რომელიც მომზადდა გაეროს გენდერული თანასწორობის ერთობლივი პროგრამის (UNJP) ფარგლებში, შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით და ევროპის საბჭოს პროექტის „ქალთა მიმართ ძალადობის აღსაკვეთად ინტეგრირებული მიდგომის ხელშეწყობა და გენდერული თანასწორობის გაძლიერება საქართველოში“

Trainers on sexual violence issues were trained
From June 30 to July 3, 2022, the Legal Aid Service attorneys will participate in a trainers’  training,  entitled - Sexual Violence Issues for Attorneys.
The training is supported by the United Nations Women (UN WOMEN), the Swedish Government, and the Council of Europe Office in Georgia.
The aim of the training program is to deepen the practicing attorneys’ knowledge of international human rights law on crimes of sexual violence, including the Council of Europe Convention on Combating and Preventing Violence Against Women and Domestic Violence, international criminal law, of various countries, and the current practices; and obtain the necessary materials and methodology to conduct training for professionals on the issue. The training is based on the Investigation and Prosecution of Sexual Violence  Trial Guide, developed by the United Nations Joint Program on Gender Equality (UNJP), with the support of the Government of Sweden and the Council of Europe project "Promoting an Integrated Approach to End Violence Against Women and Enhancing Gender Equality in Georgia".