29 ივნისს, იურიდიული დახმარების სამსახურის ინიციატივით, ცაგერის რაიონულ სასამართლოში ჩატარდა იმიტირებული სასამართლო პროცესი. სისხლის სამართლის საქმეს განიხილავდა 12 ნაფიცი მსაჯული, რომლებიც ცაგერის მოსახლეობისაგან შეირჩა. იმიტირებულ სასამართლო პროცესზე ბრალდებისა და დაცვის მხარეები, ასევე, ბრალდებული, დაზარალებული და მოწმეები - იურიდიული დახმარების სამსახურის თანამშრომლებისაგან შედგებოდა. ნაფიც მსაჯულთა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელშიც ნაფიცი მსაჯულები და პროცესის დამსწრეები ამა თუ იმ რეგიონის მოსახლეობა უნდა იყოს, მიზნად ისახავს მოსახლეობის სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლებას და პოტენციურ მომზადებას ნაფიც მსაჯულთა რეალურ სასამართლო პროცესებში მონაწილეობის მისაღებად.
იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი, რაჟდენ კუპრაშვილი: „მოძრაობა“ვაქციოთ კანონი ყველსათვის ხელმისაწვდომი“ სხვადასხვა პროექტს სთავაზობს მოსახლეობას. დღეს პირველად ჩავატარეთ ერთ-ერთი აქტივობა - იმიტირებული სანაფიცმსაჯულო სასამართლო პროცესი, სადაც რეგიონის მოსახლეობა უშუალოდ მონაწილეობს. მოხარული ვართ, რომ ცაგერელები დიდი ინტერესით და ენთუზიამით ჩაერთნენ დღევანდელ იმიტირებულ სასამართლო პროცესში. ვფიქრობთ, მიზანი მიღწეულია, რადგან სამართლებრივი საკითხები, რომელიც დღევანდელ პროცესზე იყო წარმოდგენილი, ბევრად უფრო მკაფიო, გასაგები და ადვილად დასამახსოვრებელი აღმოჩნდა მათთვის“.
მოძრაობა „ვაქციოთ კანონი ყველასთვის ხელმისაწვდომი“ USAID-PROLoG–ისა და COE-ს მხარდაჭერით ხორციელდება. აქტივობები ქვეყნის მასშტაბით წლის ბოლომდე გაგრძელდება.

A mock trial was held in Tsageri
On June 29, by the Legal Aid Service initiative, a mock trial was held in Tsageri District Court. The criminal case was heard by 12 jurors selected from the Tsageri population. At the mock trial, all the parties- prosecution and defense, the accused, the victim, and the witnesses, consisted of all the legal aid staff. A mock trial, in which jurors and trial attendees have to be residents of a particular region, aims at raising the legal awareness and potential of the population and preparing them to participate in real jury trials.
Director of the Legal Aid Service, Razhden Kuprashvili: "The Movement “ Let’s Make the Law Accessible to All" offers various projects to the population. Today, for the first time, we have conducted one of the activities - a mock trial, in which the population of the region are directly involved. We are happy that the Tsageri people have been involved in today's mock trial with great interest and enthusiasm.
We think the goal has been achieved, as the legal issues presented at today's trial, turned out to be much clear, legible and easy to remember for them. "The movement "Let’s Make the Law Accessible to All" is supported by USAID-PROLoG and the COE. Activities across the country will continue until the end of the year