8 ოქტომბერს, დუისში, იურიდიული დახმარების სამსახურის საკონსულტაციო ცენტრში, გაეროს ბავშვთა ფონდის დახმარებით, ბავშვზე მორგებული სივრცე გაიხსნა.
გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი რაჟდენ კუპრაშვილი, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელი საქართველოში ღასან ხალილი და საქართველოში გაეროს მუდმივი წარმომადგენელი საბინე მახლი.
ბავშვზე ადაპტირებულ ოთახში, სპეციალური ავეჯისა და ნივთების საშუალებით, შექმნილია სივრცე, რომელიც სრულად არის მორგებული მოზარდის ემოციურ და ფსიქოლოგიურ მდგომარეობასა და განვითარებაზე.
როგორც ცნობილია, იურიდიული დახმარების სამსახური აქტიურად არის ჩართული ბავშვის უფლებათა კოდექსისა და არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის აღსრულებაში. შესაბამისად, უაღრესად მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული ოთახი საშუალებას იძლევა, ბავშვისთვის კომფორტულ გარემოში მოხდეს ადვოკატების გასაუბრება არასრულწლოვნებთან, გამოკითხვა, კონსულტაციის გაწევა.
ამავე დღეს, საპატიო სტუმრები დუისელ მოსწავლეებს შეხვდნენ და გაესაუბრნენ მოზარდებისათვის აქტუალურ საკითხებზე. მათ შორის, ბავშვის უფლებათა კოდექსის შესახებ.
დუისის საკონსულტაციო ცენტრის ბავშვზე მორგებული სივრცე რიგით მეორეა. პირველი ოთახი ასევე გაეროს ბავშვთა ფონდის დახმარებით რუსთავის იურიდიული დახმარების ბიუროში 2018 წელს გაიხსნა.

The child-adapted room was openedat Legal Aid consultation center in Duisi
On October 8, under the UNICEF assistance, a child-adapted room was opened at the Legal Aid consultation center in Duisi.
Razhden Kuprashvili,  the Legal Aid Service Director, Ghassan Khalil, the UNICEF Representative in Georgia, and Sabine Makhli, UN Resident Representative in Georgia took part in the opening ceremony.
In the child-adapted room, with the help of special furniture and items, a space is created that is fully adapted to the emotional and psychological state and development of   adolescents.
As it is known, the Legal Aid Service is actively involved in the enforcement of the Child Rights’ Code and the Juvenile Justice Code in Georgia. Therefore, it is extremely important that this room allows lawyers to interview,  inquire and  consult  juveniles  in a comfortable environment
On the same day, the honoured guests met Duisi students and talked about their topical issues,  including the Child Rights’ Code.
The  child-adapted room at Duisi consultation center is the second in a row. The first one was  opened  at  Rustavi Legal Aid Bureau in 2018 with the aid of UNICEF as well.