ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ მიმდინარე 16 დღიანი გლობალური კამპანიის ფარგლებში, მცხეთაში საინტერსო შეხვედრა შედგა.
ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობა დანაშაულია, ხოლო მოძალადე დაისჯება კანონის სრული სიმკაცრით - ეს იყო ერთ-ერთი მთავარი გზავნილი26 ნოემბერს მცხეთის №1 საჯარო სკოლაში გამართულ შეხევრდაზე. მცხეთა-მთიანეთის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატმა ლელა ჭანკოტაძემ და სპეციალისტმა სოფიო ჩიხაშვილმა უფროსკლასელებსა და პედაგოგებს წარუდგინეს სპეციალური პრეზენტაცია „ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე“, იმსჯელეს აღნიშნული პრობლემასა და მის სამართლებრივი ასპექტებზე.
იურისტებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის ხელყოფა, მათ შორის ოჯახის წევრის მიმართ განხორციელებული ძალადობა დანაშაულია და ისჯება კანონის სრული სიმკაცრით. ნათესაური კავშირი ან/და ოჯახის წევრობა არავის აძლევს უფლებას იძალადოს მეორე ადამიანზე. სახელმწიფო შეუწყნარებელია ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევების მიმართ, ასევე იმ ადამიანების მიმართ, რომლებსაც ევალებათ ოჯახის ძალადობის შემთხვევებზე რეაგირება და თავს არიდებენ აღნიშნული მოვალეობის შესრულებას. სახელმწიფო აცხადებს ნულოვან ტოლერანტობას ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის ჩამდენ პირთა მიმართ.
შეკრებილებს განემარტათ იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისები და დაურიგდათ შესაბამისი ბუკლეტები, სადაც ხაზგასმულია, რომ იურიდიული დახმარების სამსახურის მიერ უზრუნველყოფილია უფასო სამართლებრივი დახმარება ძალადობის ყველა მსხვერპლისთვის - მისი გადახდისუნარიანობის მიუხედავად.

The meeting was conducted in Mtskheta as a part of the 16-day global campaign on violence against women and domestic violence.
Violence against women and domestic violence is a crime and an abuser will be punished with full force of law – it was one of the main messages of the meeting held at the public school N1 of Mtskheta. The lawyer of the Mtskheta-Mtianeti Legal Aid Bureau – Lela Tchankotadze and the specialist – Sophio Chikhashvili demonstrated special presentation on violence against women and domestic violence to the schoolchildren and the teachers and discussed the problem and its legal aspects.
The lawyers underlined that infringement of life and health of a human, as well as violence committed against the family member is a crime and it is punished by the law. Being relative or a family member does not entitle other person to violate other’s rights. The Government does not tolerate the cases of violence against women or domestic violence, as well as to the people who are in charge of responding to the domestic violence cases and avoid fulfilling their duties. The state has zero tolerance policy to people who commit violence against women or domestic violence.
The attendees were informed about the LAS services and received brochures which include information that Legal Aid Service offers free legal assistance to all victims of violence despite their insolvency.