იურიდიული დახმარების სამსახურში 2015 წლიდან ვმუშაობ. თავიდან კონსულტანტად დავიწყე მუშაობა. ამჟამად სამოქალაქო და ადმინისტრაციული საქმეების მიმართულების ადვოკატი ვარ.
კონსულტანტად მუშაობის წლებს თბილად ვიხსენებ, რადგან რამდენიმე ათას ადამიანს დავეხმარე. ჩემი ადვოკატობის ისტორია ასობით წარმოებულ და დასრულებულ საქმეს ითვლის. ამჟამად დაახლოებით 90 მიმდინარე საქმეზე ვმუშაობ.
წარმატებულ საქმეებს შორის გამოვყოფდი სამოქალაქო დავის შემთხვევებს, რომლებსაც ხშირად სამართლებრივი სირთულე ახასიათებს. წარუმატებლად ისეთ საქმეებს ჩავთვლიდი, როდესაც პერსპექტიულ საქმეზე ბენეფიციარს, საკუთარი გადაწყვეტილებით, დავა ზემდგომ ინსტანციაში აღარ გაუგრძელებია და საქმე ასე დახურულა.
ჩვენს საქმიანობაში ნდობის ფაქტორი დიდ როლს თამაშობს. რა თქმა უნდა, ნდობის მოპოვების მზა რეცეპტი არ არსებობს, თუმცა, პირველი კომუნიკაცია ძალიან მნიშვნელოვანია. სწორედ ამ დროს, პირველი შეხვედრისას, ჩვენი ამოცანაა, ბენეფიციარს კარგად და ნათლად ავუხსნათ, რა მოლოდინი შეიძლება ჰქონდეს. ეს ქმნის ნდობის საფუძველს. რაც უფრო ხშირი ურთიერთობა გვაქვს ბენეფიციარებთან და რაც უფრო მეტი მოქმედებაა ჩვენი მხრიდან შესასრულებელი, მით უფრო მაღალია მათი ნდობის ხარისხი.
სასამართლოში მოგებული საქმე ყველასთვის სასიხარულოა. როდესაც მოსამართლე ამბობს: “სარჩელი სრულად დაკმაყოფილდა“, ადვოკატებსაც და ბენეფიციარებსაც ერთნაირად გვიხარია.
ვცდილობ, რომ ჩემს და ბენეფიციარებს შორის ურთიერთობა მოქნილი და ინტენსიური იყოს. მათთვის პრაქტიკულად მუდმივად ხელმისაწვდომი ვარ, რაც ჩემთვის სულაც არაა ტვირთი. ხშირად არასამუშაო დროს მიკავშირდებიან. ვცდილობ, დავეხმარო და მათ სამსახურში ვიყო. შეხვედრები, ძირითადად, იურიდიული დახმარების ბიუროში ან სასამართლოს შენობაში გვაქვს, მაგრამ, თუ საჭიროა, ჩვენს კლიენტებს სახლშიც ვაკითხავ.
ჩვენი ბენეფიციარები სულ უფრო აქტიურად სარგებლობენ ონლაინ კონსულტაციის შესაძლებლობით. ეს შედარებით ახალი სერვისია, რომელიც მოსახერხებელია როგორც ბენეფიციარებისათვის, ასევე იურიდიული დახმარების სამსახურის კონსულტანტებისა და ადვოკატებისათვის. ბენეფიციარებს არ უწევთ სახლიდან გასვლა, მგზავრობა და შემდეგ რიგში დგომა.
ადამიანის დახმარების სურვილი შინაგანი მოთხოვნილებაა. სწორედ ამ შეგნებით გავხდი ადვოკატი. უფლებადამცველის პოზიციიდან ჩემს ადამიანურ სურვილს კანონების ცოდნა ამყარებს.
საქართველოს კონსტიტუციითა და საერთაშორისო აქტებით დადგენილია, რომ არცერთი ადამიანი არ უნდა დარჩეს დაცვის უფლების გარეშე, მით უფრო ის პირები, რომელთაც არ აქვთ შესაძლებლობა, საკუთარი სახსრებით დაიქირაონ უფლებადამცველი.
ჩვენი სამსახური სწორედ ამ საქმეს ემსახურება. მოსახლეობის იმ ნაწილს, რომელიც ფინანსურ შესაძლებლობას მოკლებულია, კვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას უწევს. მიხარია, რომ ამ საქმეში ჩემი წვლილი შემაქვს.

I have been working for the Legal Aid Service since 2015. First as a consultant, now as lawyer on administrative and civil cases. Being a consultant was a rewarding experience. I managed to help several thousand people. As a lawyer, I have handled hundreds of cases. There are 90 current cases I am working on right now.
A case is successful if you manage to resolve all legal complications. An unsuccessful case is the one where you see a potential for success but fail to convince your client to fight to the end and appeal to the higher courts.
Trust is a cornerstone of our work. There is no ready-made recipe of gaining trust but, from my personal experience, your first communication with a beneficiary is most important. At the first meeting, we must clearly explain what to expect from our collaboration and what our mutual responsibilities are. This lays the ground to building trust between a lawyer and a beneficiary which grows stronger as we move forward. A successful resolution of the case is a great experience. It feels amazing to hear a judge say: Your claim is fully satisfied!
I always try to make my communication with the beneficiaries as flexible as possible. I am available all the time, they can call me after office hours and that does not feel like a burden at all. We often meet in my office at the Legal Aid Service, but I can visit them at home too, if needed.
Online consultations are becoming a common practice these days, and this makes access to legal aid even easier than before – no need to leave home, commute to the Legal Aid Service and then spend a long time in a queue. It feels good that we make our services even more comfortable to our clients.
Helping people is an intrinsic motivation and that very feeling made me a lawyer. The Constitution of Georgia and international legal documents state that no one shall be deprived of the right to justice and legal defence, especially those who cannot afford legal services because of poverty and other social or economic reasons. Legal aid is filling up this gap by providing services to most vulnerable and disadvantaged. I am proud that my work contributes to this positive process.