იურიდიული დახმარების სამსახურის სამცხე–ჯავახეთის ბიუროს ადვოკატმა დავით თელიაშვილმა და ახალქალაქის იურიდიული დახმარების საკონსულტაციო ცენტრის კონსულტანტმა ვასილ ბალახაძემ ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომლებთან და ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრა გამართეს. შეხვედრა საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლებთან ერთად განხორციელდა.
როგორ ცნობილია, იურიდიული დახმარების სამსახური არის გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მომუშავე უწყებათაშორისი კომისიის წევრი ორგანიზაცია. აღნიშნულმა კომისიამ შეიმუშავა 2018-2020 წლების საკომუნიკაციო სტრატეგია ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე, რომლის ფარგლებში სამი წლის განმავლობაში ქვეყნის მასშტაბით არაერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა განხორციელდება.
ადვოკატმა დავით თელიაშვილმა ნინოწმინდელებს წარუდგინა პრეზენტაცია, რომელშიც ასახულია, თუ რა ითვლება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობად, რა სამართლებრივი დაცვის გარანტიები არსებობს მსხვერპლისთვის და ვის უნდა მიმართოს მსხვერპლმა/სავარაუდო მსხვერპლმა, თუ ასეთი სახის ძალადობას აქვს ადგილი.
პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართა დისკუსია. შეხვედრის მონაწილეებმა დასვეს კითხვები მათთვის საინტერესო საკითხებზე, რაზეც ახლაქალაქის იურიდიული დახმარების სამსახურის კონსულტანტის ვასილ ბალახაძისაგან ამომწურავი პასუხები მიიღეს. ადგილობრივი მოსახლეობის წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ ბოლო დროს გაიზარდა მიმართვიანობა ოჯახში ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით. ადრე ასეთი შემთხვევების დამალვა ხდებოდა. მსგავსი სახის შეხვედრები, აღნიშნულ თემებზე ხშირი საუბარი და მოსახლეობისთვის მეტი ინფორმაციის მიწოდება ხელს შეუწყობს ძალადობის ფაქტების გამოვლენას და შემდგომ რეაგირებას. შეხვედრის მონაწილეებს დაურიდგათ სპეციალური ბუკლეტები, სადაც აღნიშნულია, რომ ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებს/სავარაუდო მსხვერპლებს, საკუთარი უფლებების დასაცავად, შეუძლიათ უფასოდ ისარგებლონ იურიდიული დახმარების სამსახურის როგორც პირადი, ასევე, სატელეფონო/ონლაინ კონსულტაციის სერვისებით (ცხელი ხაზი: 292 00 55, www.legalaid.ge, Skype:legalaid.ge, Facebook:legalaid.ge).
გარდა ამისა, დახმარების მისაღებად 24 საათის განმავლობაში შესაძლებელია დარეკვა სსიპ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დაცვისა და დახმარების სახელმწიფო ფონდის ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა საკონსულტაციო ცხელი ხაზის ნომერზე: +995 32 116 006 ან 112; ცხელ ხაზზე დაკავშირება ნებისმიერი ქსელიდან უფასოა.

Адвокат бюро юридической помощи Сацхе-Джавахети Давит Телиашвили и консультант Ахалкалакского конскльтационного центра Васил Балахадзе встретились с сотрудниками администрации Ниноцминдского муниципалитета и с местным населением.
Основной целью встречи была презентация по вопросам насилия в семье и против женщин. Встреча была организована с помощю представителей аппарата госминистра по вопросам примирения и гражданского равноправия.
Как известно, Служба Юридической помощи является членом межведомственной комоссии гендерного равноправия - работавшим по вопросам насилии в семье и против женщин. Комиссия разработала коммуникационную Стратегию по борьбе против насилия женщин и в семье 2018-2020 гг., В рамках которой в течение трех лет по всей стране будут осуществляться важные мероприятия.
Адвокат Дэвид Телиашвили представил жителям Ниноцминды презентацию, которая отражает - что считается насилием проив женщиной и в семье, и какие гарантии правовой защиты существуют для жертв / подозреваемих жертв и т. д.
После презентации было проведено обсуждение. Участники встречи задавали вопросы по интересующим их вопросам, и теперь они получили исчерпывающие ответы от Василя Балахадзе, консультанта Ахалкалакского консультационного центра. Представители местного населения отметили, что увеличилась количество обращения по вопросам насилия. Раньше такие инциденты были скрыты. Такие встречи способствуют открыто говорить об этих проблемах и предоставляют больше информации населению. Участникам совещания раздали специальные буклеты, в которых указывается, что жертвы насилия в семье и женщины-жертвы будут обеспечены бесплатной правовой помощи несмотря на их платежеспособность. Они также могут получить личную и онлайн-консультацию от Службы юридической помощи (горячая линия: 292 00 55, www.legalaid.ge, Skype:legalaid.ge, Facebook:legalaid.ge).
Кроме того, в течение 24 часов для получения помощи можете позвонить в LEPL в Государственный фонд защиты и помощи жертвам торговли людьми, номер горячей линии консультанта по жертвам насилия в семье: +995 32 116 006 или 112; Подключение горячей линии из любой сети бесплатное.