27 სექტემბერს იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა მელიტონ ბენიძემ და პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ სოფიო კილაძემ ხელი მოაწერეს მემორანდუმს ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ.
როგორც ცნობილია, პარლამენტის აღნიშნული კომიტეტი, მისი კომპეტენცის ფარგლებში, ახორციელებს მოქალაქეთა მიღებას, წერილების განხილვას და შესაბამის რეაგირებას ახდენს. მემორანდუმში აღნიშნულია, რომ მოსახლეობასთან ურთიერთობისას გამოიკვეთა იურიდიული დახმარების გაწევის საჭიროება, რასაც იურიდიული დახმარების სამსახური მისი დაარსების დღიდან, კანონით განსაზღვრული კრიტერიუმების შესაბამისად უზრუნველყოფს.
მემორანდუმის საფუძველზე მჭიდრო კომუნიკაცია პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტსა და სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურს შორის კიდევ უფრო ძლიერდება. საჭიროების შემთხვევაში, პარლამენტის მიერ მოხდება მოქალაქეთა გადმომისამართება და შესაბამისად, იურიდიული დახმარების სამსახურის ბიუროებში ბენეფიციარები მიიღებენ მათთვის აუცილებელ სამართლებრივ დახმარებას – იურიდიული კონსულტაცია ყველასთვის, საადვოკატო წარმომადგენლობა და დოკუმენტების შედგენა სოციალურად დაუცველი პირებისთვის.
მხარეებმა აღნიშნეს, რომ საერთო ძალისხმევით შესაძლებელია კვალიფიციური იურიდიული სერვისის გაწევა როგორც საქართველოს მოქალაქეებისთვის, ასევე მოქალაქეობის არქმონე პირებისა და უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის, რაც საერთო ჯამში, ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით წინ გადადგმული ნაბიჯია

Memorandum was Signed with Human Rights Committee
On September 27, director of Legal Aid Service Meliton Benidze and chairperson of Human Rights and Civil Integration Committee Sophio Kiladze signed the memorandum of cooperation.
The Parliament committee receives citizens, reviews letters and responds to them accordingly. After interacting with the population, need for legal assistance was revealed. Legal Aid Service renders free legal services on the basis of the determined criteria established by the law.
The memorandum enhances coordination between Human Rights and Civil Integration Committee and Legal Aid Service. If needed, the Parliament will direct citizens and at the LAS legal aid bureaus beneficiaries will receive necessary legal assistance which is legal consultations, advocacy representation and preparation of legal documentation for socially vulnerable people.
The parties of the memorandum noted that with joint effort it is possible to offer qualified legal services to the Georgian citizens as well as to the stateless people and foreigners.