როგორ უნდა განსაზღვრონ სასამართლომ და იურიდიული დახმარების სამსახურმა იმ სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეთა სირთულე და მნიშვნელობა, რომლებთან დაკავშირებითაც მისაღები იქნება გადაწყვეტილება გადახდისუუნარო პირისათვის უფასო საადვოკატო მომსახურების გაწევის შესახებ, - ამ თემაზე დღეს მოსამართლეებმა, საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა, იურიდიული დახმარების საბჭოსა და სამსახურის, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა თბილისში, სასტუმროში „ქორთიარდ მარიოტი“ იმსჯელეს. სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება GIZ-ის მხარდაჭერით.
საკითხის განხილვა უკავშირდება სახელმწიფოს ახალ ვალდებულებას, რომლის მიხედვითაც, 2015 წლის 15 აპრილიდან, გადახდისუუნარო პირებისათვის იურიდიული დახმარება უზრუნველყოფილი იქნება გარკვეული კატეგორიის სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე. დღემდე, სახელმწიფო უფასო საადვოკატო მომსახურებას მხოლოდ სისხლის სამართლის საქმეებზე ახორციელებდა.
2014 წლის ბოლოს მიღებული საკანონმდებლო ცვლილების თანახმად, სამოქალაქო და ადმინისტრაციული საქმეზე, გადახდისუუნარო პირისთვის იურიდიული დახმარების გაწევის თაობაზე გადაწყვეტილების მიღება შეეძლებათ როგორც იურიდიული დახმარების სამსახურს, ისე მოსამართლეებს. საკითხის გადაწყვეტისას, გასათვალისწინებელი იქნება არამხოლოდ პირის სოციალური მდგომარეობა, არამედ საქმის სირთულე და მნიშვნელობაც. დღევანდელი შეხვედრა სწორედ საქმის სირთულისა და მნიშვნელობის შეფასების კრიტერიუმების განსაზღვრას მიეძღვნა.
საწყის ეტაპზე, გადახდისუუნარო პირებისათვის იურიდიული დახმარების გაწევა დაგეგმილია სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის შემდეგ საკითხებზე:

Состоялось обсуждение расширения юридической помощи в сферах гражданского и административного права
Как должны определять суды и Служба Юридической Помощи значимость и сложность тех гражданских и административных дел, по которым придется принимать решение об оказании бесплатных адвокатских услуг неплатежеспособным лицам, - эту тему  сегодня обсуждали судьи, общественные адвокаты, члены Совета Юридической Помощи, а так же представители Службы Юридической Помощи и различных международных организации. Рабочая встреча прошла в Тбилиси, в гостинице Courtyard Marriott, при поддержке Германского общества международного сотрудничества (GIZ).
Обсуждение данного вопроса связанно с новыми обязательствами государства, согласно которым, с 15 апреля 2015 года, неплатежеспособные лица будут обеспечены бесплатной правовой помощью по некоторым категориям гражданских и административных дел. До недавнего времени государство предостваляло правовую помощь лишь по уголовным делам.
Согласно законодательным поправкам, принятым в конце 2014 года, решение относительно оказания юридической помощи по вопросам гражданского и администативного права смогут принимать как судьи, так и Служба Юридической Помощи. Принимая такое решение, должы будут учитываться не только социальное положение лица, но и значимость и сложность дела. Именно критериям определения значимости и сложности дела и посвящалась сегодняшняя встреча.
На начальном этапе, неплатежеспособным лицам юридическая помощь будет оказываться по следующим вопросам гражданского и административного права: