პარლამენტში იურიდიული დახმარების სამსახურის წლიური ანაგრიშის განხილვა გრძელდება
საქართველოს პარლამენტი აგრძელებს იურიდიული დახმარების სამსახურის წლიური ანგრიშის განხილვას. 17 მარტს, მეორე საკომიტეტო მოსმენა იურიდიულ საკითხთა კომიტეტში გაიმართა. სხდომას, პარლამენტართა გარდა, იურიდიული დახმარების საბჭოს წევრები და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ. ერთი კვირით ადრე, ანგარიში ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა მოისმინა.
სამსახურის დირექტორმა, მელიტონ ბენიძემ შეაჯამა განვლილი წელი და დეპუტატებს მიაწოდა ინფორმაცია გაწეული იურიდიული დახმარების, ასევე სამსახურში განხორციელებული ინსტიტუციური რეფორმების შესახებ. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა იმ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, რომელთა საფუძველზეც, 2014 წელს,  იურიდიული დახმარების სამსახური დამოუკიდებელ ორგანიზაციად ჩამოყალიბდა. გარდა ამისა, საკანონმდებლო ცვლილებებით, 2015 წლის 15 აპრილიდან, უფასო საადვოკატო მომსახურება არა მხოლოდ სისხლის სამართლის, არამედ გარკვეული კატეგორიის სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზეც განხორციელდება.
საპარლამენტო განხილვის ფარგლებში, ორი საკომიტეტო მოსმენის გარდა, დაგეგმილია ანგარიშის განხილვა პლენარულ სხდომაზე. კანონის თანახმად, სამსახურის საქმიანობის შესახებ ანგარიშის მოსმენის შემდეგ, საქართველოს პარლამენტი დადგენილებით მოიწონებს მას, ან სამსახურს მიმართავს ცალკეული ხარვეზების აღმოფხვრის მოთხოვნით.
იურიდიული დახმარების სამსახური 2007 წელს შეიქმნა და წლების განმავლობაში აღმასრულებელი ხელისუფლების სისტემაში ფუნქციონირებდა. 2014 წელს სამსახურის სტატუსი შეიცვალა. იგი გამოვიდა აღმასრულებელი ხელისუფლების სისტემიდან, დამოუკიდებელ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად ჩამოყალიბდა და გახდა ანგარიშვალდებული საქართველოს პარლამენტის წინაშე.

The Parliament Continues to Discuss Annual Report of Legal Aid Service
The Parliament of Georgia continues to discuss annual report of Legal Aid Service. On March 17, the second hearing was held at the Legal Issues Committee. The session was attended by the members of Legal Aid Council and the representatives of different NGOs. A week before, the report was heard by the Civic Integration and Human Rights Protection Committee.
(See: 1. Presentation of the Report  /  2. Full version of the Report)
The LAS director, Meliton Benidze summed up activities of the past year and informed MPs about rendered legal aid, as well as institutional reforms carried out inside the Service. The focus was made on the legislative amendments on the bases of which Legal Aid Service became an independent organization in 2014. Besides, according to the legislative changes, from April 15, 2015, besides criminal cases, free advocacy service will cover certain categories of civil and administrative cases.
In the framework of the parliamentary discussion, besides two hearings, the director of the Service will present the report at the plenary session of the Parliament. According to the Law, after introduction with the report on activities of the Service, the Parliament will approve it by passing the resolution or will address the Service with request to fill in existing gaps.
Legal Aid Service operates since 2007. In 2014, status of the Service changed. It left the system of the executive power, formed as an independent legal entity of public law and became accountable before the Parliament of Georgia.