სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილი უფასო იურიდიული დახმარებით 25 ათასზე მეტმა პირმა ისარგებლა
სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილი უფასო იურიდიული დახმარებით წელს 25 ათასზე მეტმა მოქალაქემ ისარგებლა. ეს ცნობილი გახდა სტატისტიკური მონაცემებიდან, რომელიც იურიდიული დახმარების სამსახურის 2016 წლის 11 თვის საქმიანობის შედეგებს ასახავს.
2016 წლის 11 თვეში, იურიდიული დახმარების სამსახურმა წარმოებაში 11 ათასზე მეტი საქმე მიიღო, აქენდა 8 ათასზე მეტი საქმე სისხლის სამართლის სფეროს მიეკუთვნებოდა, 1800–ზე მეტი საქმე – სამოქალაქო სამართალს, 800–ზე მეტი კი ადმინისტრაციული სამართლის სფეროს. იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატების მიერ გამამართლებელი განაჩენი მიღწეულია 52 სისხლის სამართლის საქმეზე, რაც ქვეყნის მასშტაბით სასამართლოებში ასეთი შედეგით დასრულებული საქმეების 32.9%–ს შეადგენს.
საქართველოს მოქალაქეები განაგრძობენ უფასო საადვოკატო მომსახურებით სარგებლობას სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის საქმეებზე, რაც 2015 წლიდან გახდა შესაძლებელი. 2014 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, სამართლის ამ დარგებში, იურიდიული დახმარების სამსახურის მომხარებელთა რაოდენობა, იურიდიული კონსულტაციების მოსარგებლეთა ჩათვლით, 16.9%–ით გაიზარდა.
2016 წელს სახელმწიფომ იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობაც გაზარდა. ქალაქ სიღნაღში ქვეყნის მასშტაბით იურიდიული დახმარების სამსახურის მე–19 ოფისი ამოქმედდა. გარდა ამისა, უფასო საადვოკატო მომსახურება ხელმისაწვდომი გახდა იმ უცხოელებისათვის, რომელთა მიმართაც სასამართლო განიხილავს თავშესაფრის ან ჰუმანიტარული მინიჭების საკითხს.
უფასო სამართლებრივი დახმარების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, იურიდიული დახმარების სამსახურს მხარს უჭერენ ისეთი საერთაშორისო ორგანიზაციები, როგორებიცაა: ევროკავშირი, გაეროს განვითარების პროგრამა და აშშ–ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო.
იურიდიული დახმარების სამსახური დამოუკიდებელი სახელმწიფო ორგანიზაციაა, რომელიც მოქალაქეებს უფასო საადვოკატო მომსახურებით და სამართლებრივი კონსულტაციებით 2007 წლიდან უზრუნველყოფს. დღეისათვის, სამსახურის რეგიონული ოფისების ქსელი საქართველოს 19 ქალაქს მოიცავს.

Over 25 thousand citizens have benefited from state provided free legal assistance this year. The figure reflects the outcome of 11 months performance of Legal Aid Service in 2016.
During 11 months of 2016, Legal Aid Service produced more than 11 thousand cases, out of which 8 thousand cases were of criminal law field, over 1800 cases – civil law, more than 800 cases – administrative law. The LAS lawyers could achieve acquittal on 52 criminal cases – this is 32.9% of the country’s courts cases in total which ended in positive result.
Citizens of Georgia are increasingly applying for legal aid in civil and administrative cases which became available since 2015. In comparison to 2014, the total number of LAS beneficiaries in civil and administrative cases has increased by 16.9%.
Legal Aid Service continues its efforts to increased access to legal aid. In 2016, the Service has set up its 19th office in Sighnaghi. Moreover, asylum seekers were enabled to enjoy legal aid if the case is under court examination and concerns granting asylum or humanitarian status.
With the aim to improve access to legal aid and ensure high quality service, LAS receives support from such international organization as: the European Union, United Nations Development Program and the United States Agency for International Development.
Legal Aid Service is an independent state organization providing citizens with free advocacy service and legal consultations since 2007. The Service is represented in 19 cities of Georgia by its regional offices.