როგორი უნდა იყოს სისტემა, რომელიც სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე გაწეული იურიდიული დახმარების ხარისხის მონიტორინგს უზრუნველყოფს, – ამაზე იმსჯელეს იურიდიული დახმარების სამსახურის წარმომადგენლებმა მრგვალ მაგიდაზე, რომელიც 5 ნოემბერს, თბილისში, სასტუმროში „ამბასადორი“ გაიმართა. ღონისძიება ჩატარდა გაეროს ერთობლივი პროგრამის – „ხელმისაწვდომი მართლმსაჯულება და ბავშვზე მორგებული მართლმსაჯულების სისტემის განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც ევროკავშირის მხარდაჭერით ხორციელდება.
მრგვალ მაგიდას უძღვებოდა ბრიტანელი მეცნიერი – ალან პატერსონი, რომელიც სტრეტკლაიდის უნივერსტიტეტის სამართლებრივი სწავლების ცენტრს ხელმძღვანელობს. მან ვრცლად ისაუბრა ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმებზე, კერძოდ, ე.წ. Peer review-ს მეთოდოლოგიაზე, რომელიც მეშვეობითაც ადვოკატების მიერ მიწოდებული სერვისის ხარისხი მათივე კოლეგა იურისტების მიერ მოწმდება. მრგვალი მაგიდის მონაწილეებმა ასევე იმსჯელეს იმ კრიტერიუმებზე, რომლებითაც შესაძლებელი იქნება სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე გაწეული საადვოკატო მომსახურების ხარისხის შეფასება.
საქართველოს მოქალაქეებს სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე უფასო საადვოკატო მომსახურებით სარგებლობის შესაძლებლობა 2015 წლიდან მიეცა, როდესაც „იურიდიული დახმარების შესახებ“ კანონში შესაბამისი ცვლილებები ამოქმედდა. მომსახურების მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფის მიზნით, გაეროს განვითარების პროგრამა და ევროკავშირი ხელს შეუწყობენ იურიდიული დახმარების სამსახურს სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის სფეროში ხარისხის კონტროლის სისტემის შემუშავებასა და დანერგვაში.
აღსანიშნავია, რომ 2016 წლიდან იურიდიული დახმარების სამსახურმა ხარისხის მონიტორინგის პილოტური სისტემა სისხლის სამართლის სფეროში გაწეულ მომსახურებაზეც დანერგა.

How should be monitored the quality of legal aid rendered on civil and administrative cases – this was a topic of the discussion between the representatives of Legal Aid Service (LAS) during the roundtable which took place in the Hotel Tbilisi Ambassador, on November 5, 2016. The event was held in the framework of the EU-UN joint program “Enhancing Access to Justice and Development of a Child-friendly Justice System in Georgia”.
The roundtable was led by the British scholar – Alan Paterson, a director of Centre for Professional Legal Studies of the University of Strathclyde. He talked about quality assurance tools, namely, Peer Review methodology through which the public lawyers check the quality of the service delivered by their colleagues. The participants of the roundtable also discussed the criteria against which the quality of advocacy service on civil and administrative cases will be evaluated.
The citizens of Georgia receive the free advocacy service on civil and administrative cases since 2015 after the amendments were made to the Law of Georgia on Legal Aid. In order to ensure the high quality of the service, EU and UNDP support LAS to develop and implement the quality assurance system in the fields of civil and administrative law.
It is noteworthy that LAS has implemented the pilot quality monitoring system in criminal law field in 2016.