სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახური, რომელმაც, გასულ წლიდან, დაიწყო უფასო საადვოკატო მომსახურების გაწევა სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის საქმეებზე, სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატთა მეორე ნაკადის მისაღებად, კონკურსს ატარებს. ახალი თანამშრომლების შერჩევის ფარგლებში, დღეს, იუსტიციის სასწავლო ცენტრში, კონკურსის მეორე ეტაპი – ტესტირება გაიმართა.
ადვოკატის 18 ვაკანტურ ადგილზე განაცხადი გააკეთა 280–ზე მეტმა იურისტმა, რომელთაგან 87 აპლიკანტი დაშვებულ იქნა ტესტირებაზე. მაღალი შედეგების მქონე კანდიდატები მიწვეულნი იქნებიან კონკურსის მესამე ეტაპზე – გასაუბრებაზე, რის შედეგადაც, საბოლოოდ, 5 ადვოკატი მუშაობას დაიწყებს იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროში, ორ–ორი ადვოკატი დაემატება რუსთავისა და ქუთაისის ბიურობს, დანარჩენ 9 ბიუროში კი დაგეგმილია სამოქალაქო სპეციალიზაციის მქონე თითო ადვოკატის მიღება.
სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატები უფასო იურიდიულ დახმარებას უზრუნველყოფენ საოჯახო და სამემკვიდრეო დავებზე, ასევე – სოციალური დახმარების, პენსიის და დევნილთა უფლებების საკითხებზე. ისინი ასევე განახორციელებენ ფსიქოსოციალური საჭიროებების მქონე პირთა სავალდებულო დაცვას, ასევე – უზრუნველყოფენ სასამართლო წარმომადგენლობას იმ უცხოელთათვის, რომელთა მიმართაც განიხილება თავშესაფრის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება–შეწყვეტის საკითხები.
იურიდიული დახმარების სამსახურმა სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატების პირველი ნაკადი 2015 წლის აპრილში მიიღო, როდესაც კანონმდებლობაში განხორციელებულმა ცვლილებებმა გადახდისუუნარო მოქალაქეებს მისცეს შესაძლებლობა, უფასო საადვოკატო მომსახურება არა მხოლოდ სისხლის, არამედ – სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზეც მიეღოთ.
სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახური მოქალაქეებს უფასო საადვოკატო მომსახურებით და სამართლებრივი კონსულტაციებით მთელი ქვეყნის მასშტაბით უზრუნველყოფს. იურიდიული დახმარების ბიუროებისა და საკონსულტაციო ცენტრების ქსელი საქართველოს 19 ქალაქს მოიცავს.

Служба Юридической Помощи ведёт набор адвокатов со специализацией по гражданскому праву
Государственная Служба Юридической Помощи, которая с прошлого года начала предоставлять бесплатные адвокатские услуги по гражданским и административным делам, проводит конкурс по приему второго потока адвокатов со специализацией по гражданскому праву. С целью отбора новых сотрудников, сегодня, в Учебном Центре Юстиции, проходит второй этап конкурса – тестирование.
На 18 вакантных мест адвоката заявку подали более 280 юристов, из которых 87 аппликантов были допущены на тестирование. Кандидаты, получившие наивысшие результаты в тестировании, будут приглашены на третий этап конкурса – собеседование. В конечном итоге, пять адвокатов начнут работать в Тбилисском Бюро Юридической Помощи, по-два адвоката будут добавлены в Руставское и Кутаисское бюро, а в остальные девять бюро будут приняты по-одному адвокату со специализацией по гражданскому праву.
Адвокаты со специализацией по гражданскому праву оказывают бесплатную юридическую помощь по тяжбам касательно вопросов семейных отношений, наследования, социального обеспечения, пенсии и прав внутренне перемещенных лиц. Они также осуществляют обязательную защиту лиц с психо-социальными потребностями, а так же представительство в суде тех иностранцев, в отношении которых суд рассматривает вопрос предоставления убежища или гуманитарного статуса.
Первый поток адвокатов со специализацией по гражданскому праву был принять Службой в апреле 2015 года, когда вступили в силу законодательные поправки, наделяющие граждан правом, пользоваться бесплатными адвокатскими услугими не только по уголовным, но и по гражданским и административным делам.
Государственная Служба Юридической Помощи оказывает бесплатные адвокатские услуги и юридические консультации по всей стране. Сеть центров юридической помощи охватывает 19 городов Грузии.