იურიდიული დახმარების ხარისხის მონიტორინგის თაობაზე სამუშაო შეხვედრები გრძელდება
იურიდიული დახმარების საბჭო, იურიდიული დახმარების სამსახურის ადმინისტრაცია და სამსახურში მომუშავე საზოგადოებრივი ადვოკატები განაგრძობენ მსჯელობას მომსახურების ხარისხის მონიტორინგის შესახებ. ამ თემაზე 11 ივლისს გაიმართა მორიგი სამუშაო შეხვედრა, რომლის მონაწილეებიც ბრიტანეთში არსებულ ხარისხის მონიტორინგის მოდელებს გაეცნენ.
ბრიტანული გამოცდილება კოლეგებს გაუზიარეს ადვოკატებმა,ზაქრო გვიშიანმა და იოსებ გაბარაევმა, რომლებიც, იურიდიული დახმარების საბჭოს წევრებსა და სამსახურის ხელმძღვანელებთან ერთად, USAID/PROLoG-ის ორგანიზებით, 19–26 ივნისს  შოტლანდიასა და ინგლისში იმყოფებოდნენ და შეისწავლეს, როგორ ხორციელდება სისხლის სამართლის და სამოქალაქო სამართლის საქმეებზე გაწეული იურიდიული დახმარების ხარისხის მონიტორინგი.
საქართველოსთვის ბრიტანეთის გამოცდილება მეტად აქტუალურია. სწორედ შოტლანდიურ მოდელს ეყრდნობა იურიდიული დახმარების ხარისხის შეფასების ის სისტემა, რომელიც საქართველოში 2016 წლის მარტიდან ამოქმედდა. შოტალნდიური და ქართული მოდელები იყენებენ ე.წ. Peer review–ს მეთოდოლოგიას, რომელიც გულისხმობს საზოგადოებრივი ადვოკატების საქმიანობის შეფასებას მათივე კოლეგა იურისტების მიერ.
გაწული მომსახურების შეფასების მიზანია სამუშაოს შესრულების ხარისხის, ეფექტიანობის და დროულობის განსაზღვრა, ასევე, ადვოკატთა ტრენინგების საჭიროების გამოვლენა, წახალისება და სხვა.
USAID/PROLoG აქტიურად უჭერს მხარს იურიდიული დახმარების სამსახურს ხარისხის მონიტორიგნის სისტემის დანერგვაში.

Legal Aid Council, the administration of Legal Aid Service and the LAS public lawyers continue to discuss legal aid quality monitoring issues. On July 11, the working meeting was held regarding the above-mentioned topic. The meeting participants got introduced with the British quality monitoring models.
The public lawyers, Zakro Gvishiani and Ioseb Gabaraevi shared their British experience with their colleagues. On June 19-26, with support of USAID/PROLoG, together with the members of Legal Aid Council and the heads of the Service, the public lawyers visited Scotland and England and studied how legal aid quality monitoring works on criminal and civil cases.
The experience of the Great Britain is very important to Georgia. The Scottish model is the one which the legal aid quality monitoring system, enacted in Georgia since March, 2016, is base on. In the Scottish and Georgian models, the methodology of Peer review is used according to which the public lawyers’ performance is evaluated by their colleagues.
The aim of the evaluation of the rendered service is to define quality, effectiveness and timely of the lawyers’ performance, as well as to identify training needs of lawyers, to give incentives to them, etc.