საზოგადოებრივი ადვოკატები ლტოლვილთა კანონმდებლობის საკითხებზე გაძლიერებულ ტრენინგს ესწრებიან
იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები და კონსულტანტები ესწრებიან ლტოლვილთა კანონმდებლობის საკითხებზე ორგანიზებულ ერთდღიან გაძლიერებულ ტრენინგს, რომელიც გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR)  და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) მხარდაჭერით ტარდება. სწავლებას UNHCR-ის და UNAG–ისექსპერტები უძღვებიან.
ტრენინგის ფარგლებში, განიხილება შემდეგი საკითხები: რასა, რელიგია, ეროვნება, გარკვეული სოციალური ჯგუფისადმი კუთვნილება და პოლიტიკური შეხედულებები – როგორც დევნის საფუძველი;  ლტოლვილის წარმოშობის ქვეყნის შესახებ ინფორმაციის კვლევა–ძიება; ლტოლვილის დაბრუნება წარმოშობის ქვეყანის უსაფრთხო რეგიონში – როგორც ალტერნატივა; ლტოლვილთა დაცვის საკითხებში საერთაშორისო და ეროვნული პრეცენდენტული სამართალი.
ეს რიგით მეორე ტრენინგია, რომელიც საზოგადოებრივი ადვოკატებისთვის წელს ლტოლვილთა სამართლებრივი დაცვის საკითხებზე ტარდება. პირველი ტრენინგი ჩატარდა მიმდინარე წლის იანვარში, იმ საკანონმდებლო ცვლილებების ამოქმედებისთანავე, რომლებიც უფლებას აძლევს საქართველოში თავშესაფრის მაძიებელ უცხოელს, ისარგებლოს უფასო საადვოკატო მომსახურებით, თუკი სასამართლო განიხილავს მის მიმართ თავშესაფრის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება–შეწყვეტის საკითხებს.
იანვრიდან–მაისის ჩათვლით, უფასო საადვოკატო მომსახურების მისაღებად იურიდიული დახმარების სამსახურს 80–მა თავშესაფრის მაძიებელმა მიმართა.

The LAS lawyers and consultants attended one-day training on refugee legislation issues carried out with support of UNHCR and UNAG. The training was led by the UNHCR and UNAG experts.
As a part of the training, the following issues have been discussed: race, religion, nationality, member of certain social group and political opinion – as a ground for prosecution; searching information about the country of origin of a refugee; return of a refugee to a safe region of the country of origin – as an alternative; international and national case law regarding protection of refugees.
This is the second training in turn regarding protection issues of refugees which was held for the public lawyers. The first training was held in January of this year, as soon as the legislative amendments were enacted, according to which an asylum seeker in Georgia has right to apply for free advocacy service if the court is examining the case of granting or suspending of shelter or humanitarian status.
From January to May, 80 asylum seekers addressed Legal Aid Service to receive free advocacy service.