1 ივლისს, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში, გაიმართა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელშიც მონაწილეობა იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის, ქუთაისისა და ბათუმის ბიუროების სტაჟიორებმა მიიღეს.
სტუდენტმა, რომლებიც, იურიდიული კლინიკის პროგრამის ფარგლებში, 4-თვიან სტაჟირებას გადიოდნენ, დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზარხ მკვლელობის საქმე განიხილეს. იმიტირებული პროცესზე სტაჟიორებმა წარმოაჩინეს სისხლის სამართლის საქმის წარმოების პრაქტიკული უნარ-ჩვევები, დოკუმენტებზე მუშაობის გამოცდილება და თეორიული ცოდნა. პროცესში გაიმარჯვა თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს სტაჟიორთა გუნდმა, რომელიც დაცვის მხარეს წარმოადგენდა.
იმიტირებული პროცესი იურიდიული კლინიკის პროგრამის ერთ-ერთი კომპონენტია. ამის გარდა, პროგრამის მიხედვით, სტუდენტები, იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატების ხელმძღვანელობით, რეალურ კლიენტებს ხვდებიან და კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმეებთან დაკავშირებით სხვადასხვა სამართლებრივ დოკუმენტებსაც ამზადებენ. მათ, ასევე, სასამართლოსთან, პროკურატურასთან, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებსა და სხვა ორგანოებთან პროფესიული ურთიერთობის საშუალებაც ეძლევათ.
სტაჟირების პროგრამა, უკვე მეცხრე წელია, ხორციელდება. მასში, ყოველწლიურად, თბილისისა და რეგიონების სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლების იურიდიული ფაკულტეტის 30-მდე სტუდენტი მონაწილეობს.

On July 1, at Kutaisi City Court, a mock trial was held with participation of the LAS Tbilisi, Kutaisi and Batumi Bureau interns.
As a part of the criminal legal aid program, the students underwent 4-month internship. At the mock trial, they examined the case of premeditated murder committed in aggravated circumstances and demonstrated the practical skills of working on a criminal case, experience on working with legal documents and theoretical knowledge too. Tbilisi Legal Aid Bureau interns won the case. They represented the defense party.
Mock trial is one of the components of the criminal legal aid program. Besides, according to the program, students who are under supervision of the LAS lawyers, meet with real clients and prepare various legal documents regarding certain criminal cases. They also have opportunity to deal with courts, prosecutor’s office, penitentiary institutions and other state bodies.
The internship program has been implemented for the 8th year now. Every year, up to 30 students of the law faculty of the higher educational institutions of Tbilisi and other regions successfully participate in it.