30 ივნისს, იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები ეწვივნენ მარტყოფის დროებითი განთავსების ცენტრს და იქ მცხოვრებ უცხოელებს, რომლებიც საქართველოსგან თავშესაფრის მინიჭებას ელიან, იურიდიული კონსულტაცია გაუწიეს.
შეხვედრის ფარგლებში, საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა დროებითი განთავსების ცენტრის ბენეფიციარებს გააცნეს თავშესაფრის მაძიებელთათვის საქართველოს და საერთაშორისო კანონმდებლობით გარანტირებული უფლებები, ასევე – თავშესაფრის და ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებული პროცედურები. შეხვედრა კითხვა–პასუხის რეჟიმით წარიმართა. საკონსულტაციო ჯგუფში შედიოდნენ თბილისისა და ქვემო ქართლის იურიდიული დახმარების ბიუროების ადვოკატები.
2016 წლის 1 იანვრიდან, „იურიდიული დახმარების შესახებ“ კანონში შენატილი ცვლილებებით, უცხოელებს მიეცათ უფლება, თავშესაფრის და ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭების საქმეებზე ისარგებლონ უფასო საადვოკატო მომსახურებით. იანვრიდან მაისის ჩათვლით, აღნიშნული სერვისის მისაღებად იურიდიული დახმარების სამსახურს 80–მა ბენეფიციარმა მიმართა. თავშესაფრის მაძიებელთათვის უფასო იურიდიული დახმარებით უზრუნველყოფა იყო საქართველოს ვალდებულა, რომელიც შესრულდა ევროკავშირთან ვიზა ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში.
მარტყოფის თავშესაფრის მაძიებელთა დროებითი განთავსების ცენტრს ადმინისტრირებას უწევს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო. ცენტრის პირველი შენობა, რომელიც გათვლიალია 60 ბინადარზე, 2010 წელს გაიხსნა და მისი მშენებლობა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესმა კომისარიატმა (UNHCR), აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა და ევროკომისიამ დააფინანსა. 2016 წელს, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის დაფინანსებით აშენდა მეორე შენობაც, სადაც 72 ბენეფიციარის მიღებაა შესაძლებელი.

Legal Consultation Was Rendered to Asylum Seekers in Georgia
On June 30, the LAS lawyers visited Martkhophi temporary accommodation center and the foreigners residing there who are waiting for granting a shelter from the Georgian Government and rendered legal consultation to them.
As a part of the meeting, the public lawyers informed the beneficiaries of the temporary accommodation center about their rights guaranteed by the Georgian and international legislation, as well as the procedures regarding granting a shelter and the humanitarian status. The meeting was conducted in an interactive manner. The LAS Tbilisi and Kvemo Kartli lawyers were members of the Consultation Group.
Since January 1, 2016, based on the amendments to the Law of Georgia on Legal Aid, the foreigners were given a right to apply for the free advocacy service regarding granting of shelter and humanitarian status. From January till May, 80 beneficiaries addressed Legal Aid Service to receive the above-mentioned service. Ensuring free legal aid service for asylum seekers was the obligation of Georgia which was fulfilled as a part of the EU Visa Liberalization Action Plan.
Martkhophi Asylum Seekers Temporary Accommodation Center is administered by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia. The Center is designated for 60 persons, was opened in 2010 and was set up with financial support of UNHCR, the US State Department and the European Commission. In 2016, with financial support of the US State Department the second office was also built which can accommodate 72 beneficiaries.