2018 წლის 7 აგვისტოს იურიდიული დახმარების სამსახურის მცხეთა–მთიანეთის ბიუროს უფროსი ალუდა ბუჩუკური და კონსულტანტი ირინე ბარბაქაძე მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ წილკნის დევნილთა დასახლებაში შეხვდნენ სამაჩაბლოდან იძულებით გადაადგილებულ ოჯახებს.
მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი უკვე ფლობდა ინფორმაციას იურიდიული დახმარების სამსახურის შესახებ. მეორე ნაწილი კი ამომწურავად გაეცნო სამსახურის სერვისებს – მათ შორის, ბოლოდროინდელ საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომელმაც სამსახურის მანდატი გააფართოვა და მოიცვა გადახდისუუნარო მოსახლეობის ის ნაწილი, რომელსაც შრომითი ან უძრავ ნივთებთან დაკავშირებული სამართლებრივი დავები აქვს.
ადგილობრივებს განსაკუთრებით აინტერესებდათ ინფორმაცია იძულებით გადაადგილებული პირების უფლებების და დევნილთა იმ ქონების სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ, რომელიც დღეის მდგომარეობით რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზეა მოყოლილი. იურისტებმა დაინტერესებულ პირებს ადგილზე გაუწიეს კონსულტაცია სხვადასხვა საკითხზე. დარიგდა იურიდიული დახმარების სამსახურის საინფორმაციო ბუკლეტები.

On August 7, 2018, the head of the LAS Mtskheta-Mtianeti Bureau Aluda Buchukuri and the Bureau consultant Irine Barbakadze met with the IDPs from Samachablo residing in Tsilkani village, Mtskheta municipality.
The majority of the population already had information regarding Legal Aid Service, others got informed about the services of the state organization and the latest legislative amendments on the basis of which the mandate of the Service was expanded and entailed the insolvent population who have labor disputes and legal problems regarding immovable objects.
The locals were interested in rights of IDPs and legal status of their property that currently are in the territory occupied by the Russian Federation. The lawyers rendered the consultation on various topics to the interested persons. The LAS brochures were also distributed.