2017 წლის 27 თებერვალს იურიდიული დახმარების სამსახურმა და უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელმა 19-მა ორგანიზაციამ იმსჯელეს ონლაინ რუკისა და ონლაინ პლატფორმის პროექტზე, რომელიც მოქალაქეებს შესაძლებლობას მისცემს მოიძიონ და დაუკავშირდნენ უფასო იურიდიული სერვისის მიმწოდებელი ორგანიზაციები მათი საჭიროებების მიხედვით. პლატფორმა მისცემს საშუალებას იურიდიული დახმარების მიმწოდებელ ორგანიზაციებს დარეგისტრირდნენ ელექტრონულად და მართონ საკუთარი ვებ გვერდები. უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელი ორგანიზაციების გარდა რუკაზე მართლმსაჯულების სისტემაში ჩართული სხვა სუბიექტებიც, როგორიცაა სასამართლოები, პროკურატურა, პოლიცია, ნოტარიუსები, მედიატორები.
პლატფორმისა და რუკის პროექტის პრეზენტაცია განახორციელა სასამართლო მოხელეთა ასოციაციამ, რომელსაც უკვე აქვს შექმნილი პოპულარული ვებგვერდი სასამართლოს მომხმარებლებისთვის - probono.court.ge. მრგვალი მაგიდის მონაწილეებს შორის საბოლოო შეთანხმების მიღწევის შემდეგ ასოციაცია განავითარებს პლატფორმას და რუკას გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით და უზრუნველყოფს მის გამართულ ფუნციონირებას მომავალში.
მრვალ მაგიდაზე ასევე გაგრძელდა დისკუსია იურიდიული დახმარების მიმწოდებლებს შორის, რომელსაც საფუძველი ჩაეყარა 2016 წლის 6 დეკემბერს და რომლის მიზანია საქართველოში უფასო იურიდიული დახმარების ეფექტური გადამისამართების სისტემის შექმნა.
ღონისძიება ჩატარდა ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით, ერთობლივი ინიციატივის – „ხელმისაწვდომი მართლმსაჯულება და ბავშვზე მორგებული მართლმსაჯულების სისტემის განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში. პროგრამა ხორციელდება ევროკავშირსა და საქართველოს შორის შეთანხმების საფუძველზე. პროგრამის მიზნებია: მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის გაზრდა, იურიდიული მომსახურების განვითარება, მათ შორის იურიდიული დახმარების სამსახურის გაძლიერება და დავების მოგვარების ალტერნატიული მექანიზმების დანერგვა, ეფექტიანი და ბავშვებზე ორიენტირებული მართლმსაჯულების სისტემის შემოღებისა და განვითარების მხარდაჭერა.

Presentation and discussion of free legal aid mapping and online platform project
At a roundtable held on February 27, 2017 in Marriot Courtyeard Hotel Legal Aid Service (LAS) and 19 other legal aid organisations discussed the possibility of creation of unified online map and online platform, which shall enable the justice system users to search, identify and contact free legal aid organizations according to their needs. The Platform shall enable Free Legal Aid organizations to register electronically and manage their own account. Together with free legal aid centers, the online map shall display other stakeholders of justice system, such as courts, prosecutors’ offices, police stations, notaries and mediators.
The outline of the project of platform and mapping was presented by the Association of Court Clerks, who has previously developed a popular website for court users http://probono.court.ge/ . Once the participants come to final agreement, the Association shall work on the development of the platform and the map with the assistance of UNDP and assume its proper functioning for the upcoming years.
The roundtable also served as a continuation of discussion between free legal aid service providers initiated at a December 6, 2016 roundtable the purpose of which is the creation of effective legal aid referral system in Georgia.
The event was held in the framework of the EU-UN joint program Enhancing Access to Justice and Development of a Child-friendly Justice System in Georgia” carried out with support of the European Union. The project is carried out on the basis of the agreement between Georgia and EU. Specific objectives of this project are to support access to justice through promoting more independent and effective legal profession, legal aid system and greater application of alternative dispute resolution mechanisms (ADRs), promote and support the establishment of an effective system of justice for children by dedicated regulatory framework and implementation mechanisms.