ახალაბასთუმანში ჩასახლებული დევნილები უფასო სამართლებრივი დახმარების მირების პირობებს გაეცვნენ
2018 წლის 1 ნოემბერს სამეგრელო-ზუგდიდის ბიუროს უფროსი რომან კეიდია, ადვოკატი ნათია ქვარცხავა და ა/ო „სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტის“ ხელმძღვანელი ირაკლი ავალიანი ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახალაბასთუმანში ჩასახლებულ დევნილებს ესტუმრნენ.
იურისტებმა იძულებით გადაადგილებულებს გააცნეს იურიდიული დახამრების სამსახურის სერვისები, დევნილთა სამართლებრივი პრობლემები, სოციალური დახმარება და პროგრამები ადმინისტრაციულ–სამართლებრივი აქტები; მიწის, უძრავი ქონების დაკანონებასთან დაკავშირებული, საკუთრების რეგისტრაციისა და პრივატიზების საკითხები; სოციალურად დაუცველთა მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრაციის, პენსიის დანიშვნის პრობლემებების მოგვარების სამართლკებრივი საშუალებები; მემკვიდრეობა; ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საკითხები და სხვა.
დევნილებს გაეწიათ ინდივიდიულური კონსულტაციები და დაურიგდათ საინფორმაციო ბუკლეტები.
აღსანიშნავია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაცია “სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტი”, რომელიც მუშაობს დევნილთა საკითხებზე შედის “კონსორციუმი სამართლებრივი დახმარება საქართველოს”(LAG) შემადგენლობაში, რომელთანაც იურიდიული დახმარების სამსახურს გაფორმებული აქვს მემორანდუმი ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ.
სამუშაო შეხვედრის მონაწილეები იმედს გამოთქვამენ, რომ იურიდიული დახამრების სამსახურისა და „სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტის თანამშრომლობა გახდება უფრო მრავალმხრივი და სრულყოფილი მოქალაქეთა დახმარების კუთხით.

On November 1, 2018, head of the LAS Samegrelo-Zugdidi Bureau Roman Keidia, the lawyer Natia Kvartskhava and the head of NGO Legal Protection Institute Irakli Avaliani visited internally displaced people residing in Akhalabastumani village, Zugdidi municipality.
The lawyers informed the IDPs about the LAS services, social allowance and programs, administrative-legal acts on land and property registration, privatization issues; registration in the unified database of the socially vulnerable families, the appointment of the state pension; inheritance; violence against women and domestic violence, etc. IDPs received individual consultations and got information brochures.
It is worth to mention that the non-governmental organization Legal Protection Institute which works on IDPs issues belongs to Consortium LAG. The latter has a memorandum of cooperation with Legal Aid Service.
The participants of the workshop hope that cooperation between Legal Aid Service and Legal Protection Institute will become more intense and multilateral to render assistance to citizens.