6 ოქტომბერს ქედაში, მაგისტრი სასამართლოს დარბაზში ჩატარდა ნაფიც მსაჯულთა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელიც ორგანიზებული იყო იურიდიული დახმარების სამსახურის საინფორმაციო კამპანიის „ვაქციოთ კანონი ყველასთვის ხელმისაწვდომი“ ფარგლებში.
„ნაფიცი მსაჯულები“ ქედის მოსახლეობისაგან დაკომპლექტდა, ხოლო ბრალდების მხარეს ფოთის იურიდიული დახმარების ბიუროს, ხოლო დაცვის მხარეს კი - ბათუმის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატები წარმოადგენდნენ.
სასამართლო განიხილავდა ტერორიზმში ეჭვმიტანილის წამების ბრალდებით დაკავებული პოლიციელის საქმეს, რომელმაც აღკვეთა ტერორისტული აქტი და სკოლის შენობა აფეთქებას გადაარჩინა.
ქედელებმა დიდი ინტერესით მოუსმინეს პროცესის ორივე მხარეს, არგუმენტირებულად იმსჯელეს და რამდენიმე განსხვავებული აზრის მიუხედავად, ბრალდებულის გამამართლებელი ვერდიქტი გამოიტანეს.
ქედაში ჩატარებული იმიტირებული სასამართლო პროცესი იყო რიგით მერვე და ის, როგორც მთლიანი საინფორმაციო კამპანია, მხარდაჭერილია ევროპის საბჭოს COE-ს მიერ.

On October 6, a mock trial of jurors was held at the Magistrate's Court in Keda, organized as part of the Legal Aid Service campaign "Make the Law Accessible to All".
The "jurors" were composed from the residents of Keda, while the prosecution was represented by the Poti Legal Aid Bureau and the defense - by the Batumi Legal Aid Bureau attorneys
The court was considering the case of a police officer who prevented a terrorist act and saved a school building from exploding but was arrested on charges of torturing a terror suspect.
The Keda residents listened to both sides of the process with great interest, discussed and seasoned over it and, despite the differences among the several differing opinions, rendered a verdict acquitting the accused.