5 ოქტომბერს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოში, იურიდიული დახმარების სამსახურის ბათუმის ბიუროს თანამშრომელთა მონაწილეობით, იმიტირებული სასამართლო პროცესი ჩატარდა.
სასამართლო პროცესი სისხლის სამართლის საქმეს ეხებოდა, კერძოდ, დაკავებულის წამების ბრალდებით დაკავებულ პოლიციელს, რომელმაც ტერორისტული აქტი აღკვეთა და 300-მდე ბავშვის სიცოცხლე გადაარჩინა.
საქმეს განიხილავდნენ „ნაფიცი მსაჯულები“, რომლებიც ბათუმელი ახალგაზრდებისაგან დაკომპლექტდა. რამდენიმესაათიანი დაძაბული სასამართლო სხდომის შედეგად, წამებაში ბრალდებულს გამამტყუვნებელი განაჩენი გამოუტანეს.
იმიტირებული სასამართლო პროცესების მთავარი მიზანი მოსახლეობის სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლებაა და მათი მომზადება ნაფიც მსაჯულთა ეალურ სასამართლო პროცესში ჩართვისათვის.
აღნიშნული სასამართლო პროცესი ჩატარადა იურიდიული დახმარების სამსახურის საინფორმაციო კამპანიის „ვაქციოთ კანონი ყველასატვის ხელმისაწვდომი“ ფარგლებში. იგი მხარდაჭერილია ევროპის საბჭოს COE-ს მიერ.

On October 5, in the Batumi City Court, there was held a mock trial with the participation of the Legal Aid Service Batumi Bureau staff.
The trial concerned a criminal case, a police officer in particular, who was arrested on charges of torturing a detainee, but had prevented a terrorist act and saved the lives of up to 300 children.
The case was considered by "jurors", composed of young people from Batumi. As a result of a tense hour-long court hearing, a bill of indictment was drawn up against the accused of torture.
The main purpose of mock trials is to raise the legal awareness of the population and preparing them for the involvement of jurors in a real trial.
The lawsuit was conducted as part of the Legal Aid Service campaign "Make the Law Accessible to All" and it is supported by the COE of the Council of Europe.