16 ივლისს გორის რაიონულ სასამართლოში ჩატარდა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელიც გახორციელდა იურიდიული დახმარების სამსახურის მიერ ინიცირებული მოძრაობა „ ვაქციოთ კანონი ყვლასთვის ხელმისაწვდომი“ ფარგლებში.
სისხლის სამართლის საქმეს (მკვლელობა) განიხილავდა 12 ნაფიცი მსაჯული, რომლებიც ადგილობირივი მოსახლეობისაგან შეირჩა. იმიტირებულ სასამართლო პროცესზე ბრალდებისა და დაცვის მხარეები, ასევე, ბრალდებული, დაზარალებული და მოწმეების ნაწილი - იურიდიული დახმარების სამსახურის თანამშრომლებისაგან შედგებოდა.
იმიტირებული, ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო პროცესი, რომელშიც მსაჯულები და პროცესის დამსწრეები ამა თუ იმ რეგიონის მოსახლეობა უნდა იყოს, მიზნად ისახავს მოსახლეობის სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლებას და პოტენციურ მომზადებას ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო პროცესებში რეალური მონაწილეობის მისაღებად.
იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი, რაჟდენ კუპრაშვილი: დღეს გორში ჩავატარეთ მოძრაობა“ვაქციოთ კანონი ყველსათვის ხელმისაწვდომი“ პროექტის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა: ნაფიც მსაჯულთა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, სადაც რეგიონის მოსახლეობა უშუალოდ მონაწილეობდა. სასიამოვნოა, რომ გორელი ახალგაზრდები აქტიურად ჩაერთნენ პროცესში და ალბათ, მიზანი მიღწეულია, რადგან პროცესის მონაწილეებს არასდროს მთავარია, ბევრად უფრო მომზადებული შეხვდებიან წინადადებას, თუ მათ ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო პროცესში მონაწილეობა შესთავაზეს.“
მოძრაობა „ვაქციოთ კანონი ყველასთვის ხელმისაწვდომი“ USAID-PROLoG–ისა და COE-ს მხარდაჭერით ხორციელდება. აქტივობები ქვეყნის მასშტაბით წლის ბოლომდე გაგრძელდება.

On July 16, at the Gori District Court there was held a mock trial, which was carried out within the framework of the movement "Make the Law Accessible to All" initiated by the Legal Aid Service. The criminal case (a murder) was heard by 12 jurors selected from the local population. In the mock trial, the prosecution and the defense, as well as the accused, the victim and part of the witnesses, consisted of the Legal Aid staff.
The mock trial of jurors, in which the judges and attenders must be the population of the region , is aimed at raising the legal awareness of the population and potentially preparing them for real participation in the trials of jurors.
Director of the Legal Aid Service, Razhden Kuprashvili said: Today in Gori we conducted one of the most important project activities of the movement "Make the Law Accessible to All" - a mock trial of jurors, in which the population of the region participated directly.  It is delightful,  that the young people of Gori were actively involved in the process and probably the goal has been achieved, as the participants in the process will never forget the present day and what  is more  important, they will  be more prepared to meet the proposal if they are offered to participate in the jury trial.
The "Make the Law Accessible to All" movement is supported by USAID-PROLoG and the COE. Activities across the country will continue until the end of the year.