გაერო-ს წევრი სახელმწიფოები მიისწრაფვიან არსებული პოლიტიკის რეფორმირებისაკენ, რათა გადახდისუუნარო პირებისათვის სისხლის სამართლის საქმეებზე გაიზარდოს იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობა, გაეროს გენერალური ასამბლეის 67/187 რეზოლუციით დადგენილი პრინციპების გათვალისწინებით. ეს აღნიშნულია გაეროს დანაშაულის პრევენციისა და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების მე-13 კონგრესის დასკვნით დეკლარაციაში, რომელიც 19 აპრილს ქალაქ დოჰაში მიიღეს.
2012 წელს, გენერალური ასამბლეის 67/187 რეზოლუციით, დამტკიცდა „გაეროს პრინციპები და სახელმძღვანელო წესები სისხლის სამართლის სისტემებში იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის შესახებ“. ეს არის პირველი საერთაშორისო დოკუმენტი, რომელიც გაერო-ს ყველა წევრი-სახელმწიფოსთვის ადგენს ძირითად პრინციპებსა და ინსტრუქციებს, სისხლის სამართლის საქმეებზე, სოციალურად დაუცველი და სხვა სპეციალური საჭიროებების მქონე პირებისათვის, ეფექტური იურიდიული დახმარების გაწევის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით.
ამ რეზოლუციის მიღების ინიციატორი, სხვა ქვეყნებთან ერთად, გახდა საქართველოც, რომელიც წარმატებით ავითარებს იურიდიული დახმარების საკუთარ სისტემას. ამავდროულად საქართველო აქტიურადაა ჩართული საერთაშორისო ძალისხმევაში, რომელიც გლობალური მასშტაბით იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას ითვალისწინებს. ამ მხრივ, დოჰას დეკლარაციაში გენერალური ასამბლეის 67/187 რეზოლუციის პრინციპების ასახვა კიდევ ერთი მნიშვნელოვან ნაბიჯს წარმოადგენს.
გაეროს დანაშაულის პრევენციისა და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების მე-13 კონგრესი ქალაქ დოჰაში ამა წლის 12-19 აპრილს მიმდინარეობდა. მას 149 ქვეყნის 4000-ზე მეტი წარმომადგენელი დაესწრო. საქართველო კონგრესზე იუსტიციის მინისტრმა წარმოადგინა.

The UN member states seek to reform existing policy in order to increase accessibility to legal aid for indigent persons in criminal cases, taking into consideration the principles established under the General Assembly resolution 67/187. This is stated in the concluding declaration of the 13th United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice which was adopted in Doha, on April 19.
In 2012, the General Assembly resolution 67/187 confirmed Principles and Guidelines in Criminal Justice Systems on Ensuring Accessibility to Legal Aid. This is the first international document which establishes basic principles and instructions for all the UN member states regarding criminal cases of the socially vulnerable and other people with specific needs in connection with provision of effective legal assistance.
Together with other countries, the initiator of adoption of the resolution was Georgia too which successfully develops its own legal aid system. Moreover, Georgia actively participates in international efforts the aim of which is to ensure accessibility to legal aid all over the world. In this regard, reflection of principles of the GA resolution 67/187 is one more important step to this direction.
The 13th United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice took place in Doha on April 12-19, 2015. More than 4000 representatives from 149 countries attended the Congress. Georgia was represented by the Minister of Justice.