იურიდიული დახმარების სამსახური ერთ-ერთი ყველაზე ანგარიშვალდებული და გამჭვირვალე საჯარო დაწესებულებაა. ამის შესახებ ცნობილი გახდა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის წლიური ანგარიშიდან, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) დღეს წარმოადგინა. ანგარიშის პრეზენტაციას სახელმწიფო, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასევე მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
2014 წელს განხორციელებული მონიტორინგის ფარგლებში, IDFI-მ, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით, იურიდიული დახმარების სამსახურს ათჯერ მიმართა და, ათივე შემთხვევაში, დროული და სრულყოფილი პასუხი მიიღო. ამ შედეგებით, იურიდიული დახმარების სამსახური მოხვდა იმ 38 საჯარო უწყებას შორის, რომლებმაც საჯარო ინფორმაციის 100%-იანი ხელმისაწვდომობა უზრუველყვეს. გამჭვირვალობის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფისათვის, IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორს, მელიტონ ბენიძეს დღეს სპეციალური ჯილდო გადასცა.
საჯარო დაწესებულებათა გამჭვირვალობის ხარისხის დადგენის მიზნით, IDFI 2010 წლიდან სამინისტროებს, სსიპ-ებსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს საჯარო ინფორმაციის მიწოდების თხოვნით პერიოდულად მიმართავს, მიღებულ მონაცემებს ამუშავებს და მონაცემთა ბაზაში, opendata.ge-ზე ათავსებს. პროექტი ფონდ ,,ღია საზოგადოება - საქრთველოს’’ მხარდაჭერით ხორციელდება.

Legal Aid Service Was Nominated As One of the Transparent Organizations
Legal Aid Service is one of the accountable and transparent public organizations. This became known from the annual report on the public information accessibility which was presented by IDFI today. The representatives of state, international and non-governmental, as well as media organizations attended presentation of the report.
In the framework of the monitoring carried out in 2014, with demand of the information, IDFI applied to Legal Aid Service 10 times and each time they received timely and full information. With these results, Legal Aid Service was placed among those 38 public agencies which provided 100% accessibility of public information. Because of provision of high quality of transparency, today, the Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili granted a special award to Meliton Benidze, the director of Legal Aid Service.
In order to establish the quality of transparency of the public institutions, from 2010, IDFI periodically addresses LEPLs and local administration bodies to request public information. After this they process received data and place them at opendata.ge. The project is supported by Open Society – Georgia.